Прищина. Стопроцентовите мита за внос на стоки от Сърбия и Босна и Херцеговина в Косово се превръщат във все по-голям проблем за управляващите в Прищина.
В края на миналата седмица САЩ за пореден път призоваха Прищина да премахне митата, като подчертаха, че в противен случай страната ще бъде изправена пред сериозни последици. Вашингтон алармира, че митата са против техните стратегически интереси и подкопават усилията за постигане на окончателно споразумение между Косово и Сърбия за нормализиране на двустранните отношения.
Подобни предупреждения бяха чути и от Брюксел. Позицията на Европейския съюз по отношение на митата остава непроменена - Прищина трябва да ги премахне, за да продължи диалогът.
„Всеобхватно, правно обвързващо споразумение за пълно нормализиране на отношенията между Белград и Прищина изисква климат, който допринася за добросъседските отношения, а предишните споразумения се спазват и изпълняват изцяло“, подчерта говорителят на ЕК Мая Кочиянчич. За тази цел, съгласно думите й, „страните трябва да се въздържат от изявления и действия, които не са в интерес на региона“.

Единството на косовските политици по отношение на митата за сръбски внос изглежда обаче се пропуква. Председателят на парламента и лидер на Демократическата партия на Косово Кадри Весели заяви, че 100-процентовите мита, наложени от правителството за вноса на сръбски стоки в най-младата държава на Балканите, няма да бъдат отменени, но може да бъдат временно спрени като знак на добра воля към САЩ и Европейския съюз – разбира се, при определени условия.Съответното Весели написа в социалната мрежа „Фейсбук“, като уточни, че Сърбия и Босна и Херцеговина следва да предприемат „конкретни мерки“.
„Митническият данък няма да бъде отменен, но ще бъде спрян за 120 дни и през този период трябва да влязат в сила конкретни условия за неговото спиране. Ако след 120 дни не се предприемат никакви мерки и ако поведението на Сърбия и Босна и Херцеговина не се промени радикално, данъкът ще бъде въведен отново, както и други решения, които автоматично водят до пълни реципрочни мерки между двете страни”, поясни Весели.

Изявлението на Весели предизвика ответна реакция. Министър-председателят на Косово Рамуш Харадинай изпрати писмо до посланиците на САЩ, Германия, Великобритания, Италия и Франция в Прищина, за да ги информира за условията, които трябва да бъдат изпълнени преди неговото правителство да премахне 100-процентовите мита за внос на сръбски стоки в страната.
Като първото условие в писмото, което Харадинай публикува на своята страница в социалната мрежа „Фейсбук“, е посочено провеждането на международна конференция за постигането на всеобхватно и правно обвързващо споразумение между Косово и Сърбия.
Конференцията трябва да бъде инициирана от САЩ и ЕС, да продължи не повече от 14 дни и да доведе до решаване на всички отворени въпроси между двете страни.
От САЩ и Европейския съюз премиерът на най-младата държава на Балканите изисква публични гаранции, че конференцията „няма да промени съществуващите граници на Косово, разделянето на страната или размяна на територии от всякакъв характер“, и че няма да има „предоставяне на изпълнителни правомощия на Общността на сръбските общини, нито ще се стигне до споразумение, което противоречи на Конституцията на Косово".
От ЕС се искат „допълнителен ангажимент и уверения, че либерализирането на визовия режим за гражданите на Косово ще влезе в сила преди откриването на конференцията".
Преди да отмени таксите за вноса от Сърбия и Босна и Херцеговина, Харадинай очаква „Сърбия да премахне всички тарифни бариери пред търговията със стоки от Косово, както и всички незаконни ограничения върху търговията, услугите и движението на хора от Косово към Сърбия".
„Президентът, министър-председателят или министърът на външните работи на Сърбия публично да потвърдят, че всички политики и други действия от всякакъв вид, насочени към стремежите на Косово като суверенна държава, са изоставени завинаги“, написа още премиерът на Косово до посланиците на петорката.
Харадинай подчерта, че „митата ще бъдат възстановени незабавно, ако конференцията не доведе до всеобхватно и обвързващо споразумение между Косово и Сърбия, което предвижда, наред с другото, взаимно признаване и членство на Косово в ООН“. Митата може да влязат отново в сила, ако – съгласно думите на Харадинай, договорите, постигнати на конференцията, не се изпълняват.

При това Харадинай не изключи възможността за падане от власт на воденото от него правителство, в случай че водената от Кадри Весели Демократическа партия на Косово се оттегли от коалицията в Прищина.
Пред местни медии Харадинай увери, че не се страхува от нови избори, след което загатна, че неговият коалиционен партньор Весели „може да предприеме стъпки за напускане на правителството".

Редакция: Тереза Герова