Шумен. Бойните знамена и знамената-светини бяха осветени с тържествен ритуал по повод Богоявление пред сградата на Община Шумен, където се бяха строили представителните роти на Шуменския гарнизон, предаде репортер на Радио „Фокус“-Шумен. Сред присъстващите на ритуала бяха кметът Любомир Христов, областният управител проф. Стефан Желев, народни представители, военнослужещи и граждани.
Празничният Богоявленски водосвет бе отслужен от отец Красимир Капитанов от храм „Св. Три Светители“. В словото си военният историк Мишо Йорданов посочи, че сме длъжни да се гордеем със славната българска военна история. „Ние сме длъжни да я пазим в паметта си, длъжни сме да я предаваме от поколение на поколение дотогава, докато има българи, докато в земите ни звучи българска реч. Знамена на полкове и дивизии, знамена на въстания и комитски чети, знамена на опълченци и на бунтовници. Знамена, преминали през пожари и клади, знамена, разкъсвани и пленявани. Знамена, напоявани с кръвта, която тече в жилите ни. Да сведем глава пред бойните знамена! Пред честта и славата на България!“, заяви Мишо Йорданов.
След церемонията по освещаването на бойните знамена бяха поднесени венци и цветя пред бюст-паметника на Христо Ботев в ПГМЕТТ „Христо Ботев” по повод 171 години от рождението на българския революционер, след минута мълчание - минута на размисъл за неговата саможертва. От 12.00 часа на Шуменското езеро ще бъде извършен ритуал по хвърлянето на Богоявленския кръст.
Ивелина ИВАНОВА