София. Област Шумен се нарежда на 10 място в страната по брой на трудовите злополуки за 2018 година, стана ясно по време на заседание на Областния съвет по условия на труд, предаде репортер на Радио „Фокус“-Шумен. Данните за трудовия травматизъм в региона представи Юлиян Неделчев от Национален осигурителен институт (НОИ)-Шумен. През миналата година са били декларирани 82 злополуки, като 3 от тях не са признати за трудови. 66 от злополуките са възникнали на работното място, а една е била със смъртен изход. Към настоящия момент няма данни за злополуки, довели до инвалидност на пострадалите през 2018 година, лица. Най-много са допуснатите злополуки в производството на основни метали - 10, хуманно здравеопазване - 10, държавно управление - 10, производство на изделия от други неметални минерални суровини - 5, на хранителни продукти - 4, на химични продукти - 3. В сравнение с предходни години относителният дял на допуснатите трудови злополуки се запазва, отчете Юлиян Неделчев. За първото тримесечие на годината са допуснати 23 злополуки, от които 21 на работното място, 1 при отиване и връщане от работа, а 1 не се признава за трудова.
НОИ-Шумен е организирал 11 разследвания на трудови злополуки, съвместно с Инспекцията по труда. „Впечатление прави все още непознаването на законодателството в областта на трудовите злополуки, както от работодатели и работници, Увеличава се тенденцията за умишлено укриване на допуснати злополуки, поради което се анализират и болничните листове с причина злополука нетрудова“, заяви Юлиян Неделчев. Той посочи, че на територията на област Шумен няма регистрирани случаи на професионални заболявания. Всяка година в световен мащаб около 2 милиона и 700 000 души души умират при трудови злополуки и свързани с работата заболявания, отбеляза Анета Денева, председател на Регионалната организация на КНСБ.
„Призивът на Международната конфедерация на профсъюзите тази година е да поемем контрол да премахнем опасните вещества от работните места, а Европейската конфедерация на профсъюзите започна кампания за нула ракови заболявания. В резултат на професионални заболявания и трудови злополуки в ЕС умират всяка година 200 000 души, като 52% от тези случаи са свързани с ракови заболявания на работното място. За съжаление, у нас почти липсват данни за изложените на експозиция на опасни вещества работници, както и научно обосновани изследвания и анализи за риска от ракови заболявания, свързани с работата. КНСБ настоява приетата в края на 2017 година Директива за защита от канцерогени и мутагени да бъде въведена в нашето законодателство в най-кратки срокове, настояваме да се променят нормативните актове, свързани със задълженията на работодателите да събират реални и последователни данни за опасните вещества, както и за провеждане на специализирани медицински изследвания на работниците, изложени на такъв риск“, каза още Анета Денева.
След заседанието, представители на КНСБ поднесоха венец пред паметната плоча на загиналите при трудови злополуки, на сградата на Регионалното управление на образованието. Церемонията бе по повод Световния ден за безопасност и здраве при работа 28 април.
Ивелина ИВАНОВА