Шумен. Окръжен съд-Шумен бе домакин на открит Урок по Конституция, като част от инициативата на Народното събрание по повод 140-ата годишнина от приемането на Търновската конституция, предаде репортер на Радио „Фокус“-Шумен. В проявата се включиха ученици от СУ“Йоан Екзарх Български“, ППМГ „Нанчо Попович“ и ПГ по икономика. Те бяха приветствани от съдия София Радославова, председател на Окръжен съд-Шумен. „Радваме се, че сте наши гости в този празник на държавността. Преди толкова много години, събрани в едно учредително събрание, нащите прадеди са успели да приемат не само първата ни Конституция, но една съвременна и демократична за времето си Конституция. Можем да се гордеем, че са имали толкова напредничаво мислене“, заяви София Радославова. Тя отбеляза, че работата на юриста е да бъде справедлив, независимо дали стои на съдийската скамейка, или на прокурорската банка.
„И понякога вътрешният конфликт, който всеки юрист изпитва, добротата която като човек носи, със справедливостта, която трябва да въздаде, наистина е много сложна и отговорна задача“, каза София Радославова. Урокът бе представен от обществения посредник на община Шумен Иван Капралов. Той запозна учениците с редица факти от работата на Учредителното събрание и изготвянето на първия български основен закон. Разказът му беше подкрепен и с мултимедийна презентация. „Днес е празник на Конституцията, на парламентаризма, на правото, професионален празник на юристите в България. Радвам се, че сега залата е толкова пълна, представете си и залата на Учредителното събрание, която е била точно толкова пълна, хора висят от терасите, всички искат да бъдат част от преживяването да се роди новата българска държава. 1879 година - замислете се колко държави, които сега харесваме и посочваме за пример в Европа, тогава все още ги е нямало“, каза Иван Капралов. Той им разказа за сградата на Учредителното събрание във Велико Търново, за изборната система – с гласуване със зърна боб и царевица, за раждането на парламентаризма и появата на първата политическа система, заедно с раждането на Търновската конституция, за първите депутати, повечето от които високообразовани - учители, лекари, адвокати, публицисти.
„Днес всички млади хора, с които се срещам са на мнение, че не е редно да станеш народен представител без да имаш образование, но през 1991 г., когато се приемаше последната ни Конституция не бе наложен образователния ценз за депутатите и народен представител може да стане всеки, който е навършил 21 г. независимо колко е образован“, каза Капралов. „В историческо време, с конституцията не сме закъснели, от гледна точка на конституционализъм и парламентаризъм сме дали много. В Швейцария жените са получили право да гласуват през 80-те години на миналия век. Ние сме четвъртата държава в Европа, която дава общо право да се гласува. Правата и свободите, които днес познаваме са записани още в Търновската Конституция - право на свободен политически живот, на сдружаване, на свободни медии, право на земя, на частна собственост. Днес е празник на Книгата на книгите, която ни гарантира равните права, това че можем да се уважаваме и да живеем заедно, как тези права могат да бъдат защитаван и ние да се ползваме от тях. От Търновската конституция насам, България е имала общо четири конституции. Последната е от 1991 година. Когато нещата не вървят, излизат някакви хора и призовават тя да бъде изгорена. Конституцията е книга, към която ви моля никога да не проявявате такова неуважение. Ако искате да я горите или да а поправяте, първо я прочетете“, призова Иван Капралов. В края на Урока по Конституция София Радославова и Иван Капралов раздадоха на всички ученици издание на основния български закон.
Ивелина ИВАНОВА