Шумен. Тържествено бе открита новата музейна експозиция на Шуменската крепост, предаде репортер на Радио „Фокус“-Шумен. Под наслов „Шуменска крепост – земя на древни култури“ тя представя артефакти от всички периоди на обитание на крепостта - праистория, античност и средновековие. Сградата се намира в източната част на територията на историко-археологическия резерват. В началото отец Пламен Марчев от храм „Св. Три Светители“ в Шумен и протодякон Александър от Софийска света митрополия отслужиха водосвет за здраве. На тържествената церемония по откриването присъстваха кметът на Шумен Любомир Христов, заместник областният управител Петко Шаренков, синът на основния проучвател на Шуменската крепост Вера Антонова проф. Антон Антонов, музейни специалисти. Даниел Руменов, директор на Регионален исторически музей-Шумен посочи, че след 5 години новата музейна експозиция е факт.
„Чакането си струваше, направихме всичко наново, от нулата, с повече пари. Така придаваме и добавена стойност на всичко, което може да се види под открито небе. Надяваме се, че гостите и посетителите на Стария град ще бъдат доволни. Откриваме този музей в навечерието на 102-та годишнина от рождението на Вера Антонова, проучвател на Шуменската крепост, която се навръшва утре“, каза Даниел Руменов. „Това място ми връща приятни спомени от детството. Но и много неприятни, когато преди 3,5 години станах кмет и трябваше да приема обекта след извършен ремонт по проекта „Оттука започва България“. По него бяха върнати и неусвоени средства. Тогава с г-н Руменов се хванахме за главите. Имаше течове , макар и след ремонта. Сега искам да благодаря на г-н Руменов за това, което са сътворили – едно прекрасно място“, каза при откриването кметът Любомир Христов.
Тихомир Тихолов, гл. уредник в Регионален исторически музей-Шумен посочи, че експозицията представя древната хилядолетна история на Шуменската крепост, обединявайки в един комплекс движими и недвижими паметници. „Показаните тук движими и недвижими паметници представят историята на нашия край. От тука започва града ни. От камъка, т. нар Шишманов надпис, открит 1966 година в Цитаделата на Шуменска крепост от проучвателя и Вера Антонова. На нея дължим всички тези доказателства за значимостта на Шуменска крепост“, заяви Тихолов.
„Основната причина за създаване на музейна експозиция е краткостта на човешката памет, на историческата памет. Като специалисти, ние сме длъжни да предадем своите познания на масовата аудитория. Голям плюс на експозицията „Шуменска крепост – земя на древни култури“ е, че са представени всички епохи, през които е преминало развитието на Шумен. Центърът е периода на Второто българско царство, когато Шумен е не само сред най-важните политически, военно-административни центрове, но и е духовен център на България“, заяви д-р Гергана Илиева, уредник в Регионален исторически музей-Шумен. „От днес нашият град става по-богат, България става по-богата. Огромна е благодарността за почитта към моята майка, към нейния труд и дело, към нейните помощници, които бяха незабравим орляк за това високо място. Този музей ще напомня на българите да живеем достойно, да бъдем добри хора, да бъдем горди с нашата история“, заяви проф. Антон Антонов. През миналата година Шуменската крепост е била посетена от 17 300 туристи, при 16 100 за 2017 година.
Ивелина ИВАНОВА