„Чакането си струваше, направихме всичко наново, от нулата, с повече пари. Така придаваме и добавена стойност на всичко, което може да се види под открито небе. Надяваме се, че гостите и посетителите на Стария град ще бъдат доволни. Откриваме този музей в навечерието на 102-та годишнина от рождението на Вера Антонова, проучвател на Шуменската крепост, която се навръшва утре“, каза Даниел Руменов. „Това място ми връща приятни спомени от детството. Но и много неприятни, когато преди 3,5 години станах кмет и трябваше да приема обекта след извършен ремонт по проекта „Оттука започва България“. По него бяха върнати и неусвоени средства. Тогава с г-н Руменов се хванахме за главите. Имаше течове , макар и след ремонта. Сега искам да благодаря на г-н Руменов за това, което са сътворили – едно прекрасно място“, каза при откриването кметът Любомир Христов.
Тихомир Тихолов, гл. уредник в Регионален исторически музей-Шумен посочи, че експозицията представя древната хилядолетна история на Шуменската крепост, обединявайки в един комплекс движими и недвижими паметници. „Показаните тук движими и недвижими паметници представят историята на нашия край. От тука започва града ни. От камъка, т. нар Шишманов надпис, открит 1966 година в Цитаделата на Шуменска крепост от проучвателя и Вера Антонова. На нея дължим всички тези доказателства за значимостта на Шуменска крепост“, заяви Тихолов.
„Основната причина за създаване на музейна експозиция е краткостта на човешката памет, на историческата памет. Като специалисти, ние сме длъжни да предадем своите познания на масовата аудитория. Голям плюс на експозицията „Шуменска крепост – земя на древни култури“ е, че са представени всички епохи, през които е преминало развитието на Шумен. Центърът е периода на Второто българско царство, когато Шумен е не само сред най-важните политически, военно-административни центрове, но и е духовен център на България“, заяви д-р Гергана Илиева, уредник в Регионален исторически музей-Шумен. „От днес нашият град става по-богат, България става по-богата. Огромна е благодарността за почитта към моята майка, към нейния труд и дело, към нейните помощници, които бяха незабравим орляк за това високо място. Този музей ще напомня на българите да живеем достойно, да бъдем добри хора, да бъдем горди с нашата история“, заяви проф. Антон Антонов. През миналата година Шуменската крепост е била посетена от 17 300 туристи, при 16 100 за 2017 година.
Ивелина ИВАНОВА