Шумен. Вицепрезидентът Илияна Йотова разговаря със студенти в Шумен за предизвикателствата пред европейския проект в аулата на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, предаде репортер на Радио „Фокус“-Шумен. Срещата е част от поредицата студентски лаборатории „Тема: Европа“. „Нашата цел е откровен разговор с тези, които утре ще строят европейските общества в своите страни, ще строят европейския проект със своите предложения за промяна. Младите хора са носители на нови идеи, те имат особено критично мислене, имат своето виждане, възможностите, силите и аргументите да ги отстояват“, заяви Илияна Йотова.
Тя поздрави студентите за активното им участие в предварителните анкети и посочи, че трите основни проблема, които виждат младите хора в Европейския съюз, са свързани със справедливостта и борбата с корупцията, на второ място - социалната политика, увеличаването на доходите и борбата с бедността, и голямата тема за сигурността. „Европейският съюз се развива като съюз на мира. Ние, съвременните поколения, свикнахме, че мирът е даденост. Днес, за съжаление, немалкото конфликти и войни в световен мащаб, ни карат да се замисляме дали за мира не трябва да се борим с новите механизми и средства, така както са го правили нашите предшественици“, каза Илияна Йотова.
Тя посочи, че 2008 година се счита за най-лошата година в развитието на Европейският съюз. „Това е годината на най тежките кризи-икономическа, социална, кризата с миграцията и бежанците. Това постави европейските граждани пред много сериозни предизвикателства и решения. За нас сега 2008 година е равнозначна с Голямата депресия 1929 година. 10 години по-късно можем да кажем, че не беше намерен политическият отговор от Европейския съюз за по-бързото преодоляване на тази криза, която изхвърли стотици хора от европейските държави на улицата, без перспекитива и без работа. В Гърция и Испания младежката безработица прехвърли критичните 56-57%. До този момент моята преценка е, че ние не сме намерили адекватните, добрите и работещи решения за справяне с мигрантската и бежанска криза. Не сме ги намерили на европейско ниво. Европа закъсня с решаването и с мерките за справяне с бежанската криза“, заяви Илияна Йотова.
По думите й в 2019 година европейският проект се нуждае от сериозна промяна - в начина, по който се вземат решенията, в съдържанието на политиките и сериозна реформа по отношение дейността и механизмите, по които действат институциите. „Ако днес сме наистина убедени европейци, ако днес искаме да променим нещо, моята мечта и надежда е да го направите именно вие, младите хора. С вашата степен на информираност, с вашия критичен поглед, с амбицията на младия човек да променя света около себе си“, заяви Йлияна Йотова.
Тя посочи, че най-сериозното оръжие срещу евроспектицизма е сериозна програма за действие с конкретни срокове и със съдържателни политики. „Те не могат да бъдат измислени в един кабинет, в една среща, независимо на колко високо ниво е. Промените и политиките трябва да се мислят от европейските граждани“, каза още Илияна Йотова. Вицепрезидентът заяви, че след формирането на новия Европейски парламент ще бъде организирана публична дискусия за посланията, отправени от политиците, за желанията и мнението на младите хора и за това дали има пресечна точка на тези интереси и предложения.
Ивелина ИВАНОВА