Шумен. Заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова награди победителите в конкурса „Места и памет – реални личности и истински истории“ в Шумен, предаде репортер на Радио „Фокус“-Шумен. Тържествената церемония се състоя в Дома на учителя в Шумен. В началото гостите бяха приветствани от кмета на Община Шумен Любомир Христов. „Благодаря на Министерството на образованието, че избра точно Шумен за церемонията по връчване на наградите. Мнозина шуменски общественици и местни депутати по онова време са оказали помощ за спасяване на български евреи и не са допуснали тяхното депортиране, сред тях са Стилиян Чилингиров, проф. Методи Попов, големият наш композитор Панчо Владигеров. Искам да ви благодаря за това, което правите, да ви поздравя за успешните проекти и да ви пожелая още много спечелени конкурси“, пожела Любомир Христов. Заместник-министър Таня Михайлова също поздрави участниците и победителите в националния ученически конкурс за изследователски проекти, посвеени на участието на български евреи във войните за национално обединение, както и съдбата на тези евреив годините на Холокоста. „Историята не е само фактология и само събития, историята е наниз от човешки съдби, съвкупност от възходи и за съжаление,и падения. Много е важно да имаме памет, да знаем това, което се е случило, да можем да анализираме, защото гражданското бощество се заражда именно чрез анализа на това, което ни заобикаля“, заяви Таня Михайлова. Тя посочи, че от есента България е пълноправен член на Алианса на жертвите от Холокоста.
„Това ни задължава в името на паметта на Димитър Пешев, заради силата на цар Борис Трети, заради участието на Българската православна църква, защото сме българи и защото знаем, че винаги сме изграждали общество, което е толерантно, което приема рацзличията и най-вече, общество, което цени човешкия живот, достойнството и правото на всеки от нас, да бъде такъв какъвто е“, заяви Таня Михайлова. Тя провокира участниците в срещата като прочете част от декларация обръщение от името на група български евреи офицери, които заявяват своята готовност да се борят за България. Заместник-министър Таня Михайлова връчи награди на екипите от Черноочене, Варна, Перник, Пловдив, Сафия и Лом. Отличените ученици и техните консултанти получиха сертификати, парични награди и издание на Държавна Агенция „Архив“ за Първата световна война. Победителите в конкурса бяха поздравени и от Иванка Газенко от Държавна агенция „Архиви“, и член на комисията в конкурса.
„Шумен е град с достойна военна традиция и град, свързан с участието на български евреи във войните за национално обединение На фона на един 30 хиляден град, какъвто е бил Шумен, загиналите шуменски евреи са 26. 7 от тях загиват във Балканските войни, 19 в Първата световна война. Трябва да отдадем уважение към тези хора. Радвам се, че всички вие бяхте истински изследователи и успяхте да разкажете съдбата на обикновените хора. Едва ли в България има семейството, което няма жертва от тези войни. Трябва да пренесем разказа за техния подвиг, за всичко онова, което се е случило, по начина, по който вие направихте своите работи“, каза Иванка Газенко. Срещата продължи с представяне на отличените проекти.
Ивелина ИВАНОВА