„Новото в програмата са дейностите по мярка А „Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари”, в които за първи път се финансират разходите за обмен на знания и добри технологични практики при отглеждане на пчелните семейства, както и провеждането на базари, на които ще се предлагат пчелни продукти от местни производители“, обясни тя, като посочи, че поради заявен интерес от страна на пчелари, остава и дейността свързана с подпомагането на част от разходите за закупуване на техническо оборудване при първичния добив и обработка на пчелни продукти.
„Специално внимание се отделя за две нови дейности по мярка Б „Борба срещу вароатозата”, свързани с проучване за наличие на резистентност на причинителя на вароатозата към финансираните от програмата ветеринарномедицински продукти /ВМП/, както и за наличие на заболяването нозематоза и разпространението му на територията на страната. По мярката ще продължи да се финансира закупуването на ВМП като част от борбата срещу вароатозата“, изтъкна директор на Дирекция „Животновъдство”.
Тя отбеляза, че в Мярка В „Рационализиране на подвижното пчеларство“ за първи път ще се финансират разходи за придвижване на пчелните семейства по време на пашата, като едновременно с това ще се подпомага закупуването на нов прикачен инвентар за подвижно пчеларство (ремаркета, платформи).
„Нова дейност е включена и в мярка Г „Мерки за подпомагане на лабораториите за анализ на пчелните продукти с цел да се помогне на пчеларите да продават своите продукти и да увеличат тяхната стойност“. Чрез осигуряване на средства за изследване на хранителните запаси - мед, прашец на пчелните семейства над пределните норми ще се установи качеството на хранителните запаси, които имат отношение и влияят върху презимуването на семействата“, каза още тя, като допълни, че остава и дейността по възстановяване на част от разходите за извършване на физикохимичен анализ на пчелния мед. Силвия Василева обясни, че в програма отново се предвижда и подпомагане при закупуване на кошери, отводки и пчелни майки.
Тя обяви, че много важно място заема и мярка Е, чрез която се финансират приложни изследователски програми в областта на пчеларството. „Като част от тази мярка е извършване на инвентаризация на съществуващата у нас медоносна растителност, както и мониторинг на остатъци от пестициди в пчели от райони с интензивно земеделие“, посочи още Василева. Според нея новите приложения в мярка Б и Е са заложени дейности за установяване смъртността на пчелните семейства и осигуряване на финансиране на научни изследвания в областта на пчеларството.
„Новите дейности по мярка Б „Борба срещу вароатозата“, както и мониторинга на хранителните запаси по мярка Г и мониторинга за наличие на остатъци от пестициди в пчели от райони с интензивно земеделие по мярка Е, имат за цел да установят основните причини за смъртността при пчелните семейства и да се набележат адекватни мерки за намаляването ѝ. По мярка Е е предвидено финансиране на три научни теми, които ще бъдат разработени, в размер на до 300 хил. лв. годишно”, обясни Василева.
Даяна ДЮЛГЕРОВА
Пълния текст на интервюто четете по-късно в „Мнение”