София. УС на Националното сдружение на търговци и превозвачи на горива решихме да преминем отново в протестна готовност. Това каза на пресконференция говорителят на Националното сдружение на търговци и превозвачи на горива, предаде репортера на Агенция „Фокус“. „Благодаря на депутатите от ГЕРБ и „Обединени патриоти“, които подкрепиха решението законът да влезе в пленарна зала и да се отложи със 6 месеца“, посочи той. „Благодаря и на депутатите от ДПС, които изпратиха декларация, че ще подкрепят отлагането на закона“, допълни Симов. „Искам да се обърна към депутатите от БСП. Те този път имат възможност да се олицетворят като социалната партия, за която се представяха в предизборната кампания, или като партия, която ще защити олигарсите“, обяви Симо Симов. „Законът за горивата беше гласуван вяло и без никакъв интерес“, каза той. „БСП има възможност да се коригира, да застане на правилната страна“, коментира говорителят на сдружението. „Законът касае над 400 фирми“, обяви Симо Симов, като уточни, че в сдружението членуват 110 фирми. „Обяснявам си го с това, че хората ги е страх“, каза още той
Агенция „Фокус“ припомня: На 9 януари Министерски съвет предложи на Народното събрание да отложи срока за влизане в сила на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, по-известен като Закона за горивата. Предложението бе той да започне да действа от 1 юли, а не от 28 януари. Срещу закона се обявиха от Националното сдружение на търговци и превозвачи на горива (НСТПГ). Според тях той ще доведе до фалита на дребните фирми в бранша и така на пазара ще се получи монопол на няколко големи компании. От НСТПГ заявиха, че подготвят безсрочни протестни действия по примера на „жълтите жилетки“ в Париж. Основното искане е връщане на закона в пленарна зала и преразглеждане така, че да стане в интерес на потребителите и икономиката. На 8 януари омбудсманът Мая Манолова внесе жалба в Конституционния съд срещу промените в Закона за горивата. Тя заяви, че те не само нанасят тежък удар върху малките търговци и превозвачи на горива, но са и удар срещу българските граждани в качеството им на потребители, тъй като фалитът на малките бензиностанции ще доведе до ограничаване на конкуренцията и засилването на монополизма.
Българската петролна и газова асоциация (БПГА) и Българската стопанска камара (БСК) се обявиха срещу отлагането на Закона за горивата. Българската петролна и газова асоциация обяви, че напуска КРИБ заради решението на Министерския съвет да внесе в Народното събрание законопроект за отлагане с 6 месеца на влизането в сила на Закона. Членовете на асоциацията изразиха своето разочарование от действията на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, която в писмо до министъра на икономиката Емил Караниколов е поискала отлагане на влизането в сила на закона и е направила предложения за промени в текстовете му, без това да е съгласувано с БПГА. Според БПГА отлагането на закона е „опит да се протака влизането в сила на закон, вече приет от българския парламент“, което според тях на практика означава продължаване на живота на сивата икономика в сектора за България.
Законът за административното регулиране на икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, беше приет от парламента през лятото на 2018 г. и трябваше да влезе в сила от 28 януари 2019 г. С него се въвеждат специални изисквания за регистрация на търговците с нефт и нефтопродукти - определен уставен капитал и обезпечение, както и високи санкции за нарушителите. От големите търговци на горива се изисква капитал, не по-малък от 1 млн. лева, а за дребните - 20 хил. лева. Дистрибуторите на бутилиран газ трябва да притежават минимум 10 000 бутилки за съхранение. Лице, което осъществява търговия с нефт и нефтени продукти без регистрация, ще подлежи на глоба в размер от 25 000 до 250 000 лв., а за повторно нарушение тя ще е в двоен размер. Забранява се също и на моторните превозни средства да зареждат от мобилни бензиностанции, за което се предвижда санкция от 20 000 до 200 000 лв.
На 17 януари с гласовете на народни представители от ГЕРБ и „Обединени патриоти“ парламентарната Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата взе решение да отложи със 6 месеца влизането в сила на Закона за горивата.
Биляна ИВАНОВА