София. За двадесет и втора поредна година Синдикатът на българските учители организира и проведе Национален конкурс „Учител на годината”. Бяха номинирани над 100 учители и директори, като измежду тях бяха излъчени победителите в десет направления. Награди получиха директори, зам.-директори и учители в следните категории: „Предучилищно възпитание и подготовка“, „Начално образование“, „Хуманитарно образование“, „Природо-математическо“, „Изкуства и спорт“, „Професионално образование“, „Директори и зам.-директори“, „Възпитателна работа, извънкласни и извънучилищни дейности, психолози и педагогически съветници“, „Млади учители“, „Учители наставници“. Наградите бяха връчени от председателя на СБУ Янка Такева. По време на церемонията тя изтъкна, че от учителя зависи какво ще бъде обществото ни. Според нея акко има подкрепа от институциите, той ще направи чудеса. Янка Такева изрази надежда Министерството на образованието да бъде определено за център на глобално гражданство на Европа. Тя благодари на кмета на София Йорданка Фандъкова, вицепрезидентa Илияна Йотова, омбудсманa Мая Манолова за това, че те подкрепят безпрекословно образованието. „Ние с министър Вълчев уцелихме десетката в образованието. Благодаря ви за доброто социално партнираме. Вие се докоснахте до всеки учител, директор, вие минахте през всички общини. Минахте през най-отдалечените училища, докоснахте се до всяко дете“, добави тя.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев отбеляза, че днес ангажираме учителите и с възпитанието на децата ни. „Това, което се случва в класната стая днес, ще е обществото утре“, посочи той. По думите му ако преди век, век и половина сме разчитали учителите да научат децата ни да смятат и пишат, то днес имаме много по-големи изисквания към тях. „Разчитаме на учителите да се справим с предизвикателството на децата, които напускат преждевременно образователната система“, уточни Вълчев. Според него за да бъде успешна мисията на образованието, трябва да има обединение между родители, учители и институции. По-късно пред журналисти в Народното събрание той прогнозира, че се очаква недостиг на учители в страната заради възрастовата структура. През следващите 15 години хората, които ще навлязат в пенсионна възраст, ще бъдат 50% повече от младите хора, които ще влязат в пазара на труда“, съобщи той. „Основното решение е двойното увеличение на възнагражденията, което беше взето през 2017 година и изпълняваме. През 2020 и 2021 година има заложени по 360 млн. лева за достигането на двойното увеличение“, посочи Вълчев.
По време на награждаването на най-добрите учители в страната вицепрезидентът Илияна Йотова изтъкна, че за бъдеш учител не е призвание, нито професия – това е нещо дадено свише и не всеки го умее. „Винаги много се вълнувам, когато съм сред учители. Вие, колеги, сте хората, от които започва познанието за всеки, който се ражда на земята. От вас тръгва формирането на качества и добродетели. Вие сте хора, които създавате хората. Това, което вие представлявате не може да бъде описано с думи“, допълни тя. Според нея също образователната мисия ще бъде успешна ако има обединение, но по думите й практиката в последните години показва друго. Пред журналисти тя коментира още, че за да за се преодолее недостигът на кадри в сферата, трябва да има увеличение на възнагражденията. „Заплатата на един учител, на един стартиращ млад преподавател, не трябва да бъде под 2 000 лв., за да може тези хора да ги задържим в образованието. Какво се получава сега? Завършват университета, започват като учители, но в момента, в който си намерят по-добре платена работа напускат. Няма как да мотивираме тези млади хора да се справят с целия този кръг на въпроси, с които ние като родители и общество не можем, и да са най-зле платените в държавата. Няма как да се случи. Същото важи и за лекарите“, добави още вицепрезидентът. По думите й най-важното, което ни липсва е уважението към учителите. „Не можем да се сещаме за тях само когато идват избори и има празници. Грешка имаме и като родители, и като държава, и като общество“, допълни тя. Йотова изтъкна, че престижът и уважението към учителската професия трябва да бъдат върнати.
В словото си кметът на София Йорданка Фандъкова подчерта, че обществото очаква от учителите дори това, което понякога и семейството не може да даде на децата. „Все повече става ясно, че да бъдеш учител не е само призвание, не се изисква от него да бъде добър преподавател и да предаде добре знанията на децата. От него се очаква всичко, включително се очаква това, което семейството не винаги може да даде. Затова е и толкова духовна и трудна тази професия“, допълни тя. Фандъкова пожела на преподавателите да създават успешните хора на България и да бъдете здрави. „За мен образованието е най-важният сектор, но като че ли за него най-малко говорим. Инвестициите, които сме вложили в образованието, сме ги защитили трайно“, уточни Фандъкова. „В момента строим 6 училищни сгради, 4 ще започнем, има бъдеще за този град и за хората в него“, отбеляза столичният кмет.
Зам.-министърът на образованието Деница Сачева отбеляза, че върху раменете на учителите е стъпило цялото бъдеще на България. „Чрез Вас и Вашата работа успяхме да върнем хиляди деца в клас. Успяхме да направим така, че името на България да се чуе 110 пъти в международни олимпиади и конкурси, спечелени от български ученици“, отбеляза Сачева. „Успяхме за първи път от последните 6 години да пречупим тенденцията на преждевременно отпадналите от образователната системата деца с 1 % и това да бъде едно постижение, което се оценява изключително високо от нашите международни партньори“, добави зам. образователният министър. Тя увери българските учители, че Министерството на образованието и науката винаги ще бъде техен партньор и ще работи за тях.
Даяна ДЮЛГЕРОВА