Кекеновски предлага и временна мярка за спиране на прилагането на закона.
В своя отделна инициатива, опозиционната ВМРО-ДПМНЕ ще оспори конституционността на Закона за употреба на езиците в понеделник, както съобщиха от фракцията.
Партията на Християн Мицковски реши първо да възбуди наказателно дело за престъпно сдружаване, саботаж и злоупотреба със служебно положение срещу председателя на местния парламент Талат Джафери, заместник-генералния секретар на Народното събрание Незбедин Ибраими, който е изпратил Закона за обнародване и директора на Държавен вестник Мартин Костовски.
„Същите по нечестен и подмолен начин, противно на Конституцията и законите, са способствали обнародването на Закона за двуезичност без подпис от президента на републиката, с което се въвежда неконституционна двуезичност... Джафери не можеше и нямаше право да изпрати Закона за обнародване, а Ибраими, в качеството на техническата си служба, нямаше право да подписва. Костовски е отговорен, тъй като не е могъл да издаде указ, с който се публикува закон без подписа на президента. Джафери, Ибраими и Костовски са извършили умишлено заплашване на конституционния ред, тъй като процедурата за обнародване на закона е описана ясно“.
От правителството обаче твърдят, че Законът не противоречи на Конституцията, че е в съответствие с поправка V и че с него не се въвежда двуезичност на цялата територия на Македония.
„В международните отношения, отбраната, централната полиция и паричната политика македонският език е единственият официален език в Република Македония, който се определя от Закона за използването на македонския език от 1998 г. ... Вярно е, че унитарният характер на Македония не е поставен по въпрос, а Законът по никакъв начин не застрашава използването и защитата на македонския език и неговата кирилица“, гласи изявлението на правителството.
Властите обясняват още, че Законът не се отнася само за албанския език, но и за езиците на всички малцинствени общности в тези общини, където те наброяват повече от 20%, каквито са сръбският, турският, ромският и влашкият езици.
Това означава, че в институциите в общините, където малцинствените общности не представляват повече от 20% от гражданите, няма да се назначават нови администратори в изпълнение на наредбите на Закона за употреба на езиците, а услугите ще се предоставят чрез Централната агенция, за която ще бъдат ангажирани съществуващи капацитети от обществената администрация, твърдят от правителството.
От там те добавят, че има държави, които са единни и имат няколко официални езика, като Черна гора, Малта, Финландия, Израел, Косово, Кипър, Ирландия ...
Законът за употреба на езиците ще бъде изпратен на Венецианската комисия за проверка, а правителството обещава, че всички забележки ще бъдат включени в текста.
Превод и редакция: Иван Христов