Скопие. Няма решение за предсрочни избори, нито решение за консенсусен кандидат на президентските избори. Правителствените партньори СДСМ (Социалдемократическия съюз на Македония) и ДСИ (Демократичен съюз за интеграция) изостриха взаимната реторика по няколко въпроса, като например Закона за езиците и обвиненията срещу служители на ДСИ, но те все още твърдят, че ще вземат съвместно решение по тези два основни политически въпроса, предава скопският телевизионен канал „Сител“.
Според информация на медията, председателят на парламента Талат Джафери утре ще обяви президентските избори, които ще се проведат на 21 април и 5 май. Но именно заради изострената реторика на правителствените партньори става по-сигурно, че СДСМ и ДСИ ще излязат поотделно със свой кандидат, въпреки че открито държат отворена опцията за съвместен кандидат на вота за държавен глава.
„Коалициите са партньорства и затова никой никому не може да даде сляпа подкрепа. Не само с нашия партньор в управляващата коалиция, но и вътре в нашата коалиция (СДСМ), с която излизаме на изборите и ще имаме открити разговори с всички партии“, заяви министърът на отбраната на Македония Радмила Шекеринска, СДСМ.
В ръководството на социалдемократите все още не е пристигнала нито една кандидатура за кандидат за президент на предстоящия вот, а фракцията ще трябва да избере такъв на своя конгрес на 3 март. От кандидатите, които се споменават в общественото пространство, вицепремиерът Шекеринска казва, че не вярва в самоиздигането, докато министърът на външните работи Никола Димитров призна, че обмисля дали да влезе в изборната надпревара.
От ДСИ казват, че са доволни от решението си как да се явят на вота.
Докато управляващата коалиция маневрира, отбелязва „Сител“, потенциалните кандидати на ВМРО-ДПМНЕ вече търсят подкрепа за конгреса на партията, който ще се състои на 18 февруари в Струга. Професор Силяновска в сряда е посетила Бутел, Карпош и Аеродром. Владимир Гьорчев пък е лобирал за своята кандидатура от Вашингтон.
Опозиционната партия все още настоява за предсрочни избори, но само със 100-дневно служебно правителство.
От СДСМ казват, че скоро ще вземат решението за изборите и че един от аргументите ще са отношенията вътре в правителството.
От ДСИ считат, че е нормално коалиционните партньори да са на различни мнения и посочват, че се говори по всички въпроси. Една от темите, които обсъждат СДСМ и ДСИ, са обвиненията срещу служители на най-голямата албанска партия в Македония, заяви депутатът Джевад Адеми.

Превод и редакция: Иван Христов