Скопие. Министерството на външните работи на Македония отговори на коментара на руското външно министерство, че произтичащите от договора за името между Атина и Скопие промени в македонската конституция са наложени под натиск от чужбина и против волята на македонския народ, предава скопският телевизионен канал „ТВ 21“, който предава текста на местното дипломатическо ведомство без редакторска намеса.
„По повод коментара на Департамента за информация на Министерството на външните работи на Руската Федерация от 14 януари 2019 година във връзка с приемането на измененията в Конституцията на Република Македония, Министерството на външните работи на Република Македония със съжаление констатира, че въпреки толкова горещите проблеми в днешния свят, Департаментът за информация на Министерството на външните работи на Руската Федерация отново, в негативен контекст, апострофира автентичните политически процеси в две съседни страни, които водят към разрешаване на проблеми, укрепване на доверието и изграждане на приятелство.
Промените в Конституцията, в съответствие с Договора от Преспа, приети в парламента при пълно зачитане на предвидената парламентарна процедура и Конституцията на Република Македония, отразяващи консенсусното решение на гражданите на Република Македония за членство в НАТО и Европейския съюз, получиха категорична подкрепа от по-широките международни организации, като акт на политическа смелост, отговорност и лидерство, който решава дългогодишен двустранен проблем, който обременява отношенията между Република Македония и Гърция.
Договорът от Преспа не само не пречи на интересите на трети страни, но съществено допринася за регионалната стабилност, приятелството и сътрудничеството и като такъв е пример и модел за разрешаване на открити въпроси между държавите.
Министерството на външните работи на Република Македония е убедено, че бъдещето ще потвърди правилността на този подход, който предпочита политическото визионерство и лидерство и че ползите за регионалната стабилност и просперитет ще бъдат приети и оценени от всички страни, включително от приятелската Руска федерация“.

Агенция „Фокус“ припомня:

А ето и коментарът на руското МВнР:

Решението на македонския парламент, който гласува за преименуване на страната, е наложено отвън и не отразява волята на народа, се казва в коментар на руското Министерство на външните работи, разпространен в понеделник, предава ТАСС.
Както напомнят от ведомството, на 11 януари парламентът на републиката гласува за приемане на поправки в Конституцията за преименуване на страната в съответствие с договора за името между Скопие и Атина. „Налице е продължаване на наложения отвън процес на изкуствена промяна на името на държавата с цел да се форсира вкарването на Скопие в НАТО. Това се осъществява в нарушение на македонското законодателство. Позицията на президента на Република Македония и мнението на мнозинството от нейното население, което не приема преспанската сделка, се пренебрегва“, заявиха от руското министерство.
Дипломатическото ведомство обръща внимание и на продължаващите в Скопие и други македонски градове протестни акции, които демонстрират дълбоката поляризация в обществото. „Очевидно е, че този способ за решаване на въпроси, които имат национално значение за бъдещето на страната, не отразява волята на нейния народ и не може да служи като инструмент за дългосрочното разрешаване на проблема с името на държавата“, подчертават от руското МВнР.
„За врзивоопасността на ситуацията, която може да доведе до подкопаване на стабилността и сигурността на Балканите, красноречиво свидетелстват също и последните събития в Гърция – излизането напротивопоставящия се на Преспанския договор лидер на партия „Независимите гърци“ Панос Каменос от правителствената коалиция и стартирането на процедура по вот на доверие към управляващите“, посочват от министерството. „Трябва да се отбележи, че в Атина прокарват преспанската сделка, заобикаляйки мнението на гражданите на страната, а за референдум по този въпрос, който засяга коренните национални интереси на Гърция, дори не става дума“.
В тази връзка от Москва подчертават, че устойчиво решение на спора за името на Македония трябва да бъде намерено „без външен натиск, налагани отвън срокове и условия и изключително в рамките на правовото поле“. „Изхождаме от това, че този въпрос трябва да бъде разгледан от Съвета за сигурност на ООН в съответствие с параграф 3 от Резолюция 845 на СС на ООН“, заключват от руското дипломатическо ведомство.


Превод и редакция: Иван Христов