Първата градска болница в Сливен е открита през пролетта на 1879 г. Първоначално тя разполага с 15 легла и се помещава в стара турска къща. За издръжката на болницата и за нейното управление се грижи благотворително дружество „Свети Пантелеймон“. Първият управител на болницата е д-р Георги Миркович, а окръжен лекар е д-р Начо Планински.
В началото на август 1898 г. болницата е преместена в две нови сгради и разполага с аптека, операционна стая и амбулатория. Нараства постепенно и броят на лекуваните граждани. Обособяват се две отделения – вътрешно и хирургично. Много по-добри условия за работа се създават след изграждането на нова болница през 1903 г. В годините непосредствено преди 9 септември 1944 г. болницата заема три сгради – един централен павилион, в който се помещава вътрешно и хирургично отделение, един павилион за заразно болни и един павилион за гръдно болни. През 1955 г. е открита новата сграда, в която е преместена и се помещава и до днес МБАЛ „Д-р Иван Селимински”.
Първото дружество на Червения кръст в България е основано на 25 октомври 1878г. в Сливен. За негов пръв председател е избран митрополит Серафим. Уставът му е утвърден от княз Дондуков-Корсаков – главен губернатор на Източна Румелия. Веднага след Съединението на Княжество България и Източна Румения на 20 септември 1885 г. е създадена и Националната червенокръстка организация с председател митрополит Климент.
Днес Българският Червен кръст е автономна организация, която подпомага държавата в хуманитарната област, в подготовката за действия при военно положение, военни конфликти и бедствия, за опазване и укрепване здравето на населението и за възпитанието му в дух на висока нравственост, милосърдие и благотворителност.