Главният секретар на МВР главен комисар Ивайло Иванов уточни от своя страна, че още при обявяването на информацията за случая са имали съмнение, че има замесени и други служители. „Категорично искам да заявя, че въпреки че в момента на задържането обвиненото лице е било служител на ГДБОП, неговите действия, за които е задържан, по никакъв начин не са свързани със сегашната му дейност в дирекцията“, изтъкна той, като уточни, че дейностите по разследването продължават.
„Фокус“ припомня: На 23 януари бяха задържани петима служители от сектор „Икономическа полиция“ към столичното 4-то Районно полицейско управление на МВР. Полицаите са изнудвали дребни търговци да плащат такса „спокойствие“, да възпрепятстват проверки и да ги предупреждават за бъдещи такива. Единият от задържаните заема ръководна позиция. Сигналът за рекета е подаден от търговци, за които исканите суми са били непосилни за плащане.
Прокуратурата повдигна обвинение на четирима от петимата задържани за участие и ръководене на организирана престъпна група, търговия с влияние и измама. Изпълняващият функциите административен ръководител на Специализираната прокуратура прокурор Димитър Петров посочи, че полицаите са задържани в момент на получаване на 2000 лева, като уговорката е била да получат 2000 евро. Йерархията на групата е следвала йерархията на структурата. В схемата не са участвали по-млади служители. Събрани са множество доказателства, разпитани са свидетели. Димитър Петров обясни, че групата е събирала суми от автокъщи и наргиле барове, членовете й са пазарували без да плащат. Информацията за арогантното поведение на служителите е получена през ноември миналата година. Според данните на Прокуратурата групата е действала от началото на 2017 г. Оперативна информация в Дирекция „Вътрешна сигурност“ има от септември-октомври миналата година. Ръководител на групата е бил ръководен служител на Второ РУ, преминал през доста ръководни постове в МВР. Вътрешният министър Младен Маринов коментира в парламента, че в 4-то РУ е имало и служители, които са склонявани към изнудване, но не са се поддали. Министърът изтъкна, че голяма част от сигналите за корупция и натиск тръгват от самите областни дирекции, което говори, че вътре в системата има импулс за справяне с тези, които не работят съгласно закона.