Кураторът и председател на читалището в село Смилян Илия Годев отбеляза, че фотоизложбата е създадена, за да представи не просто живи традиции, а и обекти на материалното наследство, които са се превърнали в белези, чрез които селищата, в които се случват тези традиции се разпознават. „Представени са фотоси, свързани и направени по време на три обредни цикъла за празниците Гергьовден, Еньовден и Илинден и с показани селата, които отбелязват все още тези празници.
Гергьовден е представен не толкова като празник на овчарите и армията, а като празник, в който се почита лековитата сила на водата. Снимките от Еньовден са фотоси от възстановка на автентичен обичай свързан с празника. Има и снимки, които показват и съвременните измерения и приложения на тези традиции и обичаи“, поясни Годев. Той допълни, че на един от фотосите се вижда направата на смидар – обреден хляб за новородено. Това е ритуал, в който трохите от царевичната пита се подхвърлят във въздуха и се правят специални наричания за здраве, растеж и развитие на новороденото. По думите на Годев, тенденцията е колекцията от фотоси, свързани с живота и материално наследство да се увеличават и да обхващат все повече селища от Родопите.
От името на кмета на Смолян Николай Мелемов пред присъстващите на изложбата и реализаторите на проекта бе прочетен и поздравителен адрес.
Нели ГЕРГЬОВСКА