Чепеларе. Кметът на Чепеларе Славка Чакърова посрещна посланици от цял свят, дошли да видят красотата на Родопите и възможностите за туризъм в общината, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Смолян. Гостите бяха посрещнати по родопска традиция с гайди, народни песни и пита с мед. Посланиците, които ще останат днес и утре в Чепеларе се от Австрия, Алжир, Аржентина, Армения, Босна и Херцеговина, Бразилия, Грузия, Египет, Кипър, Монголия, Палестина, Република Южна Африка и Северна Македония.
Кметът на Чепеларе запозна официалните гости с природните забележителности в община Чепеларе и възможностите за развитие на туризъм в региона. Тя отбеляза, че Чепеларе – един от най-красивите градове в Родопите, а общината се намира в Средите Родопи, в горното течение на река Чая и представлява една от десетте общини от област Смолян. Средната надморска височина е 1200 метра, като на такава височина е разположен и град Чепеларе, а Пампорово е на средна височина около 1700 метра.“, посочи Чакърова. Тя уточни, че една от най-големите забележителности на община Чепеларе е природния феномен Чудните мостове. Сред останалите забележителности са водопадите Скакалото, Дуплевото и Костен камък. На територията на общината има много екопътеки, които предлагат възможност на туристите да се разходят около Чепеларе и населените места, а от село Хвойна започва най-дългата екопътека, която стига чак до Гърция и е дълга 80 км.
„Освен с природните забележителности, ние се гордеем и с културно-историческото ни наследство. В общината има 61 паметника на културата, но най-известният от тях е Ппаметника на загиналите във войните чепеларци или както го наричаме Малката Шипка. Той е направен с доброволен труд и дарения от жителите на Чепеларе преди 80 години. В общината има и останки от четири крепости, като някои от тях са от 5-6 век преди Христа. Гордеем се с това че в община Чепеларе се намират едни от най-старите църкви в областта. Имаме осем църкви, като някои от тях са обявени за художествени паметници на културата. Почти във всяко населено място има изградени множество параклиси. В общината има изградени и две джамии. Гордост за мен като кмет е, че двете религии християнска и мюсюлманска живеем в разбирателство и в приятелска атмосфера.“, обясни Славка Чакърова. Тя допълни, че в общината има и много читалища, които са средищата, в които се съхранява българския фолклор и традициите. Самодейците от общината участват в много фестивали и конкурси и почти винаги вземат първите награди. „Общината и аз лично се стараем да подкрепяме дейността на читалищата въпреки оскъдните средства, но за мен културата, образованието и спорта са дейностите с приоритет в моята управленска програма“, каза още Чакърова.
Посещението на посланиците в Чепеларе продължава със среща с местния бизнес и концерт на площад „Олимпийски“ под надслов „Шлагерите на Европа“ на Христо Паскалев- Паскал, който ще представи Чепеларе като община, в която се цени не само българската, но и европейската традиция. Утре, посланиците ще се запознаят и с туристическите и културни забележителности на територията на общината.
Нели ГЕРГЬОВСКА