София. Дискусия на тема „Автоимунитет и хранителен интолеранс“ ще се проведе на 11 януари 2019 г. от 13.00 в Аулата на УМБАЛ „Св. Иван Рилски”. Това съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение. Организатор на събитието е Лабораторията по клинична имунология (ЛКИ) на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. По време на дискусията лекция ще изнесе д-р Едуард Рослер, който от години се занимава с диагностика в тази област.
Съществува връзка между храните, които приемаме, и патогенезата на някои автоимунни заболявания. Целта на срещата е да се коментират нови насоки в тази област. Сред участниците в дискусията ще бъдат изявени български имунолози, гастроентеролози, ревматолози, представители на пациентски организации, журналисти.
Уводни думи ще произнесе проф. д.м.н. Доброслав Кюркчиев, който е началник на ЛКИ на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Д-р Едуард Рослер, собственик на лаборатория „Рослер“, ще изнесе лекция на тема „Автоимунитет и пропускливи черва. Синдром на раздразненото черво – наистина ли съществува?”. Лекция ще изнесе и гл. ас. д-р Екатерина Иванова – Тодорова, специалист по клинична имунология в ЛКИ на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Тя ще говори по темата „Интолеранс към храни при пациенти с автоимунни заболявания”.

Д-р Едуард Рослер е собственик на една от големите лаборатории в Германия и Европа, специализирана в изследване на микробиом, патогенна чревна флора, хистамин, серотонин, допамин, зонулин и ДАО, както и много други показатели, свързани с възпаление в червата.
За гл. асист. Д-р Екатерина Иванова – Тодорова e клиничен имунолог в ЛКИ на УМБАЛ „Св. Ив. Рилски” от 2009 г. и преподавател към Катедра по Клинична лаборатория и клинична имунология на МУ-София от 2010 г. Има редица публикации в реферирани български и международни списания в областта на автоимунитета, мезенхимните стволови клетки, туморната имунология, влиянието на репродуктивните хормони върху имунните клетки.
Лабораторията по клинична имунология към УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ е сред най-големите имунологични лаборатории в страната. Тя е специализирана в имунологичната диагностика на ревматологичните и гастроентерологични автоимунни заболявания. В Лабораторията по клинична имунология, освен висококвалифицирани лаборанти, работят четирима лекари и един биолог. Тяхната роля е да извършват някои високоспециализирани изследвания, да анализират получените резултати, да консултират пациентите във всеки един етап на изследването, както и да проследяват имунологичните параметри в хода на терапията. Основен момент е всеки изследван параметър да се свързва смислово с другите изследвани параметри и всеки тест да се разглежда като част от общата картина на заболяването на индивидуалния пациент.