София. Спад в кражбите на ток през последните години отчита Министерството на енергетиката. Това съобщи енергийният министър Теменужка Петкова по време на дискусия за кражбите на електроенергия. Според Петкова темата е важна, защото засяга пряко, както търговските дружества, така и обикновените потребители, като същевременно вреди и на енергийната инфраструктура. „Темата трябва да бъде пречупвана и през призмата на националната сигурност, защото сектор „Енергетика“ е стожер на националната сигурност“, подчерта енергийният министър. Петкова изтъкна, че за последните три години са положени доста усилия от всички институции, но има още много неща, които трябва да бъдат решени.
Министърът на правосъдието Данаил Кирилов коментира, че има промяна в наказуемостта и движението на криминалните деяния, свързани с електрическа и друга енергия. „Законово една съществена част от уврежданията на електроразпределителната и електропреносната система сме ги квалифицирали по толкова ефективен начин, че биха могли да се преследват и като тероризъм. Целили сме постигане на максимална наказателна защита на тези отношения“, подчерта Кирилов и посочи, че все още има правни въпроси за решаване, но се върви в правилната посока.
Председателят на КЕВР доц. Иван Иванов заяви, че до месец ще бъдат готови правилата за измерването на количествата ел. енергия, като в тях ще се запази принципът, че енергията трябва да се заплаща на технологичен разход. "Чрез тези правила КЕВР създава основата електроснабителните дружества да не бъдат ощетени от това, че е имало неправомерно използвана ел. енергия“, каза още той и посочи, че и по Наказателния кодекс могат да се търсят права. „КЕВР в тези правила е разписала ясно и различните хипотези, когато има неправомерно ползване на ел. енергия, която не е отчетена. Най-често това, което се среща, е промяна на схемата на свързване, както и неправомерно присъединяване. Срокът, в който трябва да се възстанови сумата, отговаряща на определено ползване на ел. енергия, в първия случай е 3 месеца, а във втория – 6 месеца. Сумите, които трябва да бъдат заплатени от такива нарушители на дружествата с цел да не им бъде причинена загуба, варират от 1000 до 10 000 лв.“, обясни доц. Иванов. По думите му КЕВР се стреми да търси баланс, който да позволи в правилата да залегнат норми, с които това, което трябва да се заплати, да бъде справедливо, пропорционално и възпиращо. "Според мен единственият начин, по който кражбите ще намалеят, не са санкциите, а използването на технологичните възможности, които имат изключително добър ефект. Както и цената, по която се заплащат неправомерно използваните количества енергия“, каза още доц. Иванов.
Цветилена СИМЕОНОВА