Една от новите услуги е т. нар. „Синя стая“. Тя ще предоставя щадяща среда за деца преживели насилие или са били свидетели на такова. Всички заинтересовани страни в досъдебно и съдебно производство ще могат да ползват услугата и детето ще бъде разпитвано еднократно, за да не бъде повтарян този процес, който довежда само до допълнителното му травмиране. „Синята стая“ представлява две отделни помещения, които са свързани по средата с венецианско стъкло. Специалистите, които задават въпроси от едната страна ще могат да наблюдават целия процес, а от другата страна ще бъде детето заедно със специалист, например психолог или социален работник, който е подготвен да задава въпроси по щадящ за детето начин. Стремежът ни е в рамките на едно изслушване на детето от досъдебно и съдебно производство да бъдат запознати с цялата ситуация“, каза Мария Гинева. Към момента Центърът за обществена подкрепа разполага с необходимия екип от професионалисти – психолози и социални работници, които в последствие трябва да преминат специализирано обучение.
Другата нова услуга, която ще бъде разкрита към Центъра за обществена подкрепа е Спешен център за прием на деца в риск. Този център ще може да приема деца, които са преживели насилие или са били свидетели на такова. Капацитетът на тази услуга ще бъде четири потребители. Те ще бъдат настанявани в центъра в среда, която е близка до семейната, така че детето да може спокойно да преживее ситуацията и после да се върне успешно в семейството. Ще бъде осигурена постоянна подкрепа, най – вече от психолози. На детето ще бъде осигуряван и достъп до здравни консултации и услуги. Услугата е предназначена за деца между 3 и 18 години. В случаи, когато децата са под 3 години, те също ще могат да бъдат настанявани, като майката ще бъде придружител.
Към момента в Казанлък няма такава услуга и нуждаещите се от нея се насочват към Кризисен център „Майка и бебе“ – Стара Загора. „Центърът за обществена подкрепа работи в партньорство с Отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ – Казанлък и има немалко случаи, в които се налага да се настаняват спешно майки и деца в такива помещения”, подчерта Гинева.
Преди да бъдат стартирани двете социални услуги бяха извършени строително –ремонтни дейности на втория етаж в сградата на Центъра за обществена подкрепа в Казанлък като част от проекта на Общината „Развитие на услуги за деинституционализация на грижите за деца в община Казанлък“ по Оперативна програма „Региони в растеж“ – 2014 – 2020г. В рамките на проекта бяха преустроени част от съществуващите помещения в такива, които да подсигурят възможностите за предоставяне на досега съществуващите услуги в Центъра, както и да бъдат основно ремонтирани помещения за персонала, санитарни помещения, кухненски боксове. Част от проекта е и да бъде осигурен достъп на хора с увреждания, които да могат да ползват услугите на Центъра за обществена подкрепа.
Индивидуалната стойност на строително – монтажните работи, които бяха извършени на втория етаж на Центъра за обществена подкрепа са на стойност 79 000 лева и са част от цялата стойност от 531 хил. лв. на проекта „Развитие на услуги за деинституционализация на грижите за деца в община Казанлък“, в рамките на който ще бъде преустроена и част от детска ясла „Надежда“ и превърната в Дневен център за деца с тежки множествени увреждания.
Славяна ГАЙДАРОВА