Чужденците са извършвали преводи в големи размери по метода „хавала“ в рамките на международна организирана престъпна група. Основният организатор на престъпната дейност е сирийски гражданин, пребиваващ в България, задържан в София. Осъществявайки нерегламентирани „хавала“-преводи, той е влязъл в контакт с лица, извършващи дейност по логистично подпомагане на международни терористични организации, както и с лица, за които има информация, че са свързани с финансиране на тероризъм и други видове престъпна дейност.
Провеждането на операцията е предшествано от едногодишна работа на Специализираната прокуратура с българските служби за сигурност и партньорски служби за сигурност на страни-членки на Европейския съюз.
В изявление пред журналисти заместник-главният прокурор Иван Гешев увери, че не става въпрос за терористична заплаха на територията на България. Гешев уточни, че предметът на разследването е организирана престъпна група, извършваща престъпления, свързани с финансиране на тероризъм. По думите му разследването е едно от първите в ЕС с такъв предмет, като допълни, че по случая се работи с почти всички важни европейски партньорски служби на България, включително и с европейски правоприлагащи органи.
Заместник-главният прокурор обясни начина, по който работи системата „хавала“ - хора предоставят определени суми на дадено лице или т.нар. „хавалвад“ хора, като искат тази сума да пристигне на другия край на света. Гешев коментира, че при тази система няма физическо преместване на парите, а те се оставят при т. нар. „хавалвад“, който от своя страна им дава определен код или информация, с която лицето, което ще ги получи в другата държава или другия континент, се легитимира пред друго лице - „хавалдар“. По думите му за услугата се удържат определени комисионни и такси. „Методът „хавала“ има доста по-дълга история от съвременната банкова система. Той се използва с разнородни цели и не е задължително да са с криминален характер“, отбеляза заместник-главният прокурор и добави, че по неофициални данни системата генерира между 100 и 300 млрд. евро годишно.
За Агенция "Фокус" експертът по антитероризъм Христо Смоленов коментира, че разкриването на престъпната група за финансиране на тероризъм е похвала за професионализма на нашите специални сили, но и предупреждение. „След като в 7 града може да има стъпка на структури, занимаващи се в международен план с финансиране и логистика на терористични действия, това означава, че ние не сме изключени от световната карта на терористичните заплахи“, посочи Смоленов. По думите му има сили на Балканите, за които е голямо изкушение да предизвикат сблъсъци, а капсул-детонаторът на такъв взрив би бил терористичен акт. "За това аз откровено приветствам акцията на ДАНС и Специализираната прокуратура, като един добър пример на какво е способна националната държава България, когато нейните институции работят в синхрон за предотвратяване на подобни модерни заплахи", коментира още Христо Смоленов.
Деница КИТАНОВА