Повод е приемането на новия Закон за свободата на вероизповеданията и правния статут на религиозните общини в Черна гора, с който се предивжда всички те, включително Сръбската православна църква (СПЦ), да докажат, че са имали собственост над имотите си преди 1918 година или в противен случай те ще бъдат отнети.
Както предава кореспондентът на МИА от Белград, сръбските проправителствени медии публикуваха серия от текстове, информации и анализи „в защита на святостта и СПЦ“ в Черна гора, а в нападките се включи и предстоятелят на СПЦ патриарх Ириней.
„Това, което сега обявява и прави президентът на Черна гора Мило Джуканович предизвиква учудване по целия свят. Нека Бог му даде ум да размисли за това, което прави и да не заслужи проклятие и осъждане от целия сръбски народ и СПЦ“, заяви Ириней пред „Ютуб“ канала на телевизията „Храм на СПЦ“.
Той пита „какви са черногорците, ако не са сърби от Черна гора“, като добавя, че също така има и сърби „шумадийци, войводинци, личани, бошняци, херцеговинци и други“.
Според Ириней е жалко, че човекът, който е на „престола на своите предци“ прави това, което не са правили и турците.
„Турците не атакуваха църковните имоти, нито комунистите, нито пък някой друг. Но, дойде черногорец, за да унищожи сръбската църква в Черна гора, която създаде Черна гора и без която Черна гора нямаше да съществува. Ако не беше сръбската църква, те щяха да доживеят съджата на съседите от Призрен и щяха да приемат исляма и да загубят всичко“, заяви патриарх Ириней, като добави, че „сръбският народ хубаво е казал, че потурчените са по-лоши от турците“.
Междувременно, в храма „Воскресение Христово“ в Подгорица на СПЦ се проведе „Тройчиндански събор“, на който митрополит Амфилохий поиска от черногорското правителство „в разумен срок“ да отмени предложението-закон за свободата на вероизповеданията и да подготви нов, а пенсионираният епископ Атанасий призова „да не се провокират херцеговците“, тъй като в противен случай „ще взема мощите на Св. Василий Острожки“ от едноименния манастир в Черна гора.
Сръбският президент Александър Вучич, след „молбата“ за отмяна на черногорския закон, в събота „не пожела да коментира решенията на „Тройчинденския събор“ с цел да не се създава зла кръв по никакъв начин“.
Превод и редакция: Иван Христов