Казанлък. От пет години Община Казанлък работи по свой механизъм, който е един от малкото регламентирани и уточнени в България, по който разпределя държавната субсидия на читалищата в общината. Това каза за Радио „Фокус” Сребра Касева, началник на кабинета на кмета. Тя посочи, че до въвеждането на този механизъм субсидията на читалищата в общината е разпределяна на база щатна численост. „Имаше голям брой читалища, които работеха с един щат, който е строго регламентиран от Министерство на културата и субсидията му е точно определена. И дали читалището ще има дейност, или не, нямаше никакво значение, защото читалището „ Х” си знаеше, че я получава. А след въвеждането на механизма, субсидията, която получават читалищата, е доста по- голяма”, каза Касева. Тя добави, че основният принцип на механизма е, че читалища, които имат по-голяма дейност, получават и по-голяма субсидия. „Въвеждайки този механизъм, нашите читалища имат и много по-голяма дейност, много повече събития се случват по населените места”, каза още тя.
Механизмът включва седем критерия, всеки от които има подкритерии. Основен критерий, по който се разпределя субсидията, е базов минимален фонд, който се определя от щатовете към съответните читалища. Над него се надграждат всички останали точки, които се събират на база дейностите, които извършва читалището. Всичко, което е дейност, се включва в основните критерии: библиотечна дейност, културни и творчески дейности, любителско-художествено творчество, образователни курсове и общи показатели, в които влизат сградният фонд, компютърните конфигурации и др. Нарочно сформирана работна група, разглежда отчетите на читалищата и по точкова система определя и точките, които получава всяко читалище.
Касева подчерта, че този механизъм непрекъснато подлежи на усъвършенстване, защото до този момент няма друг образец, от който може да се взаимства. Механизмът на Община Казанлък е създаден в партньорство с читалищни председатели и секретари. Всяко година той подлежи на усъвършенстване. „Тази година вече сме наясно, че трябва да добавим и нови критерии, като членска маса. По Закона за народните читалища, членската маса в селските читалища трябва да е минимум 50 души, а в тези в града минимум 150 души. Оказва се, че немалка част от читалищните членове не си пращат членския внос. Това е важен признак за дейността на читалищата. За какво читалище ще говорим, без да има платен членски внос. С годините изникват редица детайли, с които усъвършенстваме механизма”, каза Касева.
Към механизма на Община Казанлък интерес проявява и Министерство на културата, където той е представен и одобрен от експертите в Министерството.
740 220 лв. е държавната субсидия за читалищата в община Казанлък през 2019г. Тази година те са с 86 970 лв. повече, за 78 субсидирани бройки. 42 700 лв. по механизма ще бъдат разпределени по решение на Общината за финансиране на качествен културен продукт, създаден от казанлъшките читалища през текущата година.
Славяна ГАЙДАРОВА