Приветствие към учениците и придружаващите ги учители, от името на академичното ръководство, поднесе гл. ас. д-р Юлиян Господинов – координатор „Образователен маркетинг” към АЦККВО. С пожелания за бързо и практично мислене, оригинални и иновативни идеи, приветствия към средношколците отправиха и ръководителите на катедрите-съорганизатори – доц. д-р Искра Пантелеева (катедра ИБП) и доц. д-р Людмил Несторов (катедра ОТИ). След официалното откриване на състезанието, учениците започнаха работа по зададените от катедрите казуси. Разпределени в различни аудитории по екипи или за индивидуално представяне, състезателите бяха подпомагани от 13 ментори, в лицето на асистенти, докторанти и изявени студенти от съответните катедри.
Състезанието в направление „Икономикс” бе индивидуално и всеки участник имаше възможност да избира дали да участва с есе или с тест. Катедрата-организатор подготви тест от 30 закрити въпроса, а за предпочелите да напишат есе бе определена темата „Моето бъдеще в икономиката на България”. В направлението се състезаваха 27 ученици от пет училища. Журито за оценка на решения тест и представеното есе беше в състав доц. д-р Людмил Несторов – ръководител катедра, ас. Елица Пекова и докторант Таня Рисемова. За най-добре представилите се участници на теста по „Икономикс” бяха връчени три награди, които завоюваха възпитаници на Старопрестолна професионална гимназия по икономика във В. Търново. С наградата на Ректора на Стопанска академия бе отличена Десислава Димитрова. При участниците с есе бяха връчени две награди от името на катедрата-организатор, които бяха присъдени на ученици от ПГСС – Попово. Първата награда завоюва Анна Марчева.
Направление „Предприемачество” предизвика 84 участници от 19 училища в 17 града. Сформираните 18 сборни екипа от различни училища, генерираха предприемачески идеи и оформиха предложения за разработване и предлагане на нов (подобен) продукт на българския пазар, съответстващ на традициите и възможностите (предмета на дейност) на „ТЕД-Производство” АД, и съдействащ за увеличаване на пазарния дял на дружеството. Заданието бе свързано с: избор на наименование и правна форма за регистриране на самостоятелно обособена фирма, чийто капитал е изцяло притежание на „ТЕД-Производство” АД; дефиниране наименованието на новия продукт; определяне на необходимите материални, финансови, човешки и др. ресурси, основните фирмени конкуренти и потенциални клиенти; формулиране на силните и слабите страни на дружеството, възможностите и заплахите; оформяне на виждане за прогнозни приходи и пазарен дял. Акцентът бе поставен върху оригиналното мислене и креативните способности на учениците да предлагат нови идеи за развитие на бизнеса и формулират възможни начини за повишаване на пазарния потенциал. В помощ на екипите бяха осем ментори, а презентациите на учениците оценяваше жури, председателствано от доц. д-р Искра Пантелеева. В състава на журито бяха преподавателите от катедра ИБП доц. д-р Сергей Найденов, гл. ас. д-р Зоя Иванова, гл. ас. д-р Емил Николов и представители на община Свищов: Борислав Замфиров – зам.-кмет „Стопанска, финансова политика и спорт”; д-р Кристиян Кирилов – председател на Общински съвет; Нина Йосифова – старши експерт „Общински поземлен фонд”. В направлението бяха връчени награди за 1, 2, 3 място, грамоти и специални награди. Първо място зае Екип 16 (фирма „Шоколадът” ООД), който представи шоколадови изделия на база рошково брашно, подходящи за диабетици. В екипа на победителите бяха: Димитър Маринов – ПГСС „Никола Пушкаров” – Попово; Виктория Азманова – 108 СУ „Никола Беловеждов” – София; Циталия Дакова – ТГ „В. Е. Априлов” – Червен бряг; Николета Димитрова – ПГ по туризъм „Д-р Васил Берон” – В. Търново. Специалната награда на община Свищов получи Екип 9 (фирма „Бабините сладки” ЕООД), който предложи продуктови линии за дребни традиционни сладки и три вида желирани бонбони с вкус на мед, куркума и мед, и плодове, на база екстракти от природата с лечебен ефект, а опаковките бяха с дизайн, съдържащ традиционни български шевици. В състава на екипа бяха: Валентин Бенев – ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров” – Севлиево; Ренета Пашова – ПГ по икономика „Рачо Стоянов” – Дряново; Дарина Пенчева – СГ по икономика – В. Търново; Милена Тодорова – СУ „Цанко Церковски” – Полски Тръмбеш; Камелия Савова – ПДТГ „Д. Хадживасилев” – Свищов.
Организаторите в направление „Предприемачество” проведоха и кръгла маса на тема „Бизнесът и образованието в областта на предприемачеството – перспективи и предизвикателства”, в която участваха преподаватели от катедра ИБП, ментори и представителни на практиката.
В рамките на 32-то Национално ученическо състезание се проведе и традиционната учебно-методическа среща с учители от участващите училищата. От страна на домакините, в работната среща участваха гл. ас. д-р Юлиян Господинов – координатор „Образователен маркетинг” към АЦККВО, ръководителите на катедрите-организатори в двете направления и доц. д-р Христо Сирашки – директор на академичните центрове за следдипломно и факултативно обучение. Двете страни дискутираха преподаването на икономически дисциплини в средните училища и възможности за продължаващо обучение, с които Стопанска академия може да бъде полезна на учителите.