Кампанията на Общината датира от 2014 година, като чрез отделяне на средства от общинския бюджет се подпомагат семейства с репродуктивни проблеми. По тази програма до 2016 година са родени пет деца.
Иннер Уил Клуб се присъединява през 2017 година и през 2019 ще бъде третата година в подкрепа на програмата на Община Казанлък. През 2017 година от подкрепените от клуба семейства има родени четири деца, а през 2018 година са родени две близначета – момиче и момче. От програмата на Общината родените деца през 2017 година са четири, през 2018 година – едно. Общият брой на децата до този момент родени по програма „Ин витро” и подкрепата на дамския клуб са 16. След близо три месеца ще се роди още едно дете. „Всичко това ни накара да продължим да работим в тази посока, защото няма по-голям дар от това да се родят тези дечица, да се увеличат хората в нашия град и да станат след време едни достойни граждани, за да можем и ние хората край тях да им се радваме. Така че, ще затуптят още сърчица и се надявам да бъдем по-ползотворни. Всичко това е възможно благодарение на даренията и на добрата воля на всички граждани от Казанлък. И затова на благотворителната вечер, която организираме на 23 февруари се надяваме, те отново да ни подкрепят”, каза д-р Георгиева.
Инициатива на клуба започва с идеята да бъде даден втори шанс на семейните двойки, които Община Казанлък подкрепя еднократно чрез своята програма. Т. е. една двойка, която веднъж е кандидатствала по тази програма, няма право да кандидатства втори път. „Но се намесваме ние и им даваме втори, а понякога и трети шанс. И за щастие резултатите са добри”, посочи д-р Георгиева.
По отношение на проблема на семейства с репродуктивни проблеми д-р Георгиева каза, че това не е по-различно от състоянието по този проблем в цялата страна. Все по-голям е броят на семействата, които имат репродуктивни проблеми и много са причините за това. Не само здравословни, но и начин на живот, начин на хранене, стрес, напрежение. Много повече са и проблемите, които се наслагват и по отношение на заболявания свързани със стерилитета, които до сега не са били откривани. „Напредвайки в медицината и желанието тези семейства да бъдат все повече обхванати, е логично да нараства техният брой. Той нараства и защото има възможност чрез програмите, които са в инвитро центровете, и не само, да бъдат подпомагани такива семейства, а и чрез много други неща. Разбира се, медицината напредва и все повече двойки ще могат да се възползват от тази инициатива”, каза още тя.
По отношение на промените във фонд „Инвитро” д-р Мария Георгиева поясни, че през 2018 година на национално ниво е увеличен броят на инвитро процедурите, които поема държавата – те вече са четири, включени са и трансфери със замразени клетки: „Но все още има какво да се желае. Например, остава открит въпросът с дарителските яйцеклетки, а тези суми са доста големи.”
Славяна ГАЙДАРОВА