В дните на Чудомирови празници ще се проведе за четвърта година Национална конференция по проблеми на Чудомировото творчество, като през 2019 година тя е под надслов „Чудомир между противоречията”. Неин научен ръководител ще бъде проф. Николай Аретов.
В програмата на празниците са включени и четири изложби. Една от тях е тази на Дома на хумора и сатирата в Габрово – „Метафори и пропаганда. Вестник „Папагал” в периода 1939 - 1953 година”. Ще бъде показана и изложбата „Цветове и светлосенки” с творби на ученици от Националното изкуство по пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов” – участници в творческата работилница за създаване реплики на Чудомирови творби.
В Музея на фотографията ще бъде показана изложбата „Нашенци по света” на Пенка и Койчо Коеви.
По традиция в деня на откриване на празниците – 25 март ще бъде показана и изложба на Чудомирови оригинали. Тази година изложбата е под надслов „Вариации на тема”.
Два класически концерта са включени в програмата на Чудомирови празници 2019. Проф. Йосиф Радионов – цигулка и Зорница Радионова – пиано ще свирят на откриването на празниците. Проф Радионов ще свири на автентичната цигулка на Мара Чорбаджийска, която е реставрирана от казанлъшкия лютиер Андреан Андреев. Традиционното Съботно матине ще бъде с участието на „златната флейта на България” проф. Георги Спасов и Татяна Божко – пиано.
В дните на празниците ще бъдат и редица книги, сред които „Апокриф за воаяжа на една овца от стадото на пастира” на Явор Милушев, „Животът и смъртта на Людмила Живкова” на Иво Милев, книгата на Георги Тошев за Невена Коканова „Години любов”. Ще бъде представен и филмът за актрисата „Невена Коканова. Пътуване”.
На официалното откриване на празниците ще бъде връчена и 40-та юбилейна награда 4 Чудомир” за съд хумористичен разказ, чийто носител тази година е младият творец Деян Копчев. За първа година наградата ще представлява специален плакет изработен по проект на карикатуриста Теню Пиндарев.
Славяна ГАЙДАРОВА