Стара Загора. Младежи предлагат изграждане на смарт хъб и карта на опасните за селфита зони. Това съобщиха от пресцентъра на Община Стара Загора. В Стара Загора да бъде изграден младежки смарт хъб – отворено пространство, което ще удовлетвори нуждите на младите хора от свое място за комуникация, за споделяне на социални, образователни и културни идеи, за работа в уютна и финансово достъпна среда предлагат участниците в четвъртата международна среща по проект FuturEYEzing по програма Eразъм + К 2, която се провежда в ГПЧЕ „Ромен Ролан“. В нея участват 18 ученици и 6 учители от Швеция, Полша и Испания. Младежите са изработили и примерна карта на опасните места в Стара Загора, използвани за животозастрашаващи селфита. Очакват Общината да вземе необходимите мерки за ограничаване достъпа до тях и тяхното обезопасяване. Искат и да се поставят знаци, но не забранителни, а такива, които провокират мисъл за ценността на човека и на живота. Двете предложения са били връчени днес на зам.- кмета Иванка Сотирова на среща в общинската зала „Петко Славейков“.
„Уверявам Ви, че предложенията ще бъдат предадени на кмета Живко Тодоров. Благодаря Ви особено за втората идея, която предлага решаване на проблем в съзвучие със съвременните начини на общуване“, каза Иванка Сотирова.
Участниците в проекта са изгледали филм за историческото наследство и културните забележителности на Стара Загора. След това всяка група представи своя град и своето училище. На срещата са присъствали и общественият посредник Надежда Чакърова-Николова, заедно с младите омбудсмани. Те са разказвали за дейността си и младежките инициативи.
На гости в община Стара Загора са били и преподаватели от Италия, Испания и Полша, участници в работна среща по проект Еразъм + „Споделяме и учим заедно. Засаждаме семената на нашето бъдеще" , която се провежда в Шесто основно училище „Свети Никола“ в Стара Загора.
Зам.-кметът Иванка Сотирова е представила организацията на образованието в община Стара Загора видовете училища, детските градини, финансирането им и начина на работа. Тя е споделила, че в Стара Загора има неправителствена организация, която работи с деца с аутизъм (една от основните теми на работната среща). „Община Стара Загора отделя голям финансов и кадрови ресурс за обезпечаване на тази услуга, независимо, че се изпълнява от друга организация“, обясни Сотирова. По думите й Стара Загора е на второ място, след столицата с най-много социални услуги – 38 за всички възрасти.
Срещата е завършила с пожеланието за ползотворно общуване и създаване на нови приятелства.