Казанлък. С церемония по издигане на националното знаме на площад „Севтополис“ в Казанлък започва тържествената програма за 141-вата годишнина от Освобождението на България, предаде кореспондент на Радио „Фокус”. Ритуалът бе изпълнен от военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада в Казанлък. Отслужен бе водосвет за здраве и благоденствие от казанлъшки свещеници. На събитието присъстваха председателят на Общинския съвет Николай Златанов, зам.-кметове на Община Казанлък, общински съветници, ученици, граждани. Литературно-музикална композиция посветена на националния празник Трети март представиха ученици от Средно училище " Екзарх Антим I".
В града от 28 февруари до 1 март се състояха редица прояви, свързани с отбелязване на годишнината: открита бе изложбата „Опълченци от Казанлъшкия край“, в Детски отдел на библиотека „Искра” бе прожектиран филмът „Епопеята на Шипка“, състоя се и тържествен общоградски концерт, посветен на Освобождението.
Проявите свързани с отбелязване на годишнината ще продължат на Шипка. В 11.00 часа ще започне официалната част на тържествата. Великотърновският митрополит Григорий ще отслужи заупокойна молитва в памет на загиналите герои за свободата на България. Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева ще произнесе слово по повод Националния празник и ще приеме строя на почетния караул. Очаква се на тържествата на историческия връх да присъстват дипломати, народни представители, областни управители, кметове на населени места от цялата страна.
От 12.30 часа пред Паметника на свободата на връх „Свети Никола” ще започне ритуал по поднасяне на венци и цветя.
Славяна ГАЙДАРОВА