София. Столична община връчи първите награди за добри практики в сферата на социалните услуги. Това съобщиха от пресцентъра на Общината. На церемонията присъстваха кметът на София Йорданка Фандъкова, председателят на Държавната агенция за закрила на детето д-р Елеонора Лилова и зам.-кметът Албена Атанасова.
В категория „Доброволческа кауза на годината“ награди получиха Надя Шабани – директор на Български център за нестопанско право, Красимира Величкова – директор на Български дарителски форум и Любов Костова - директор на Британски съвет в България. Константин Економидис от „Център за хора с редки болести“ на Сдружение „Българска Хънтингтън Асоциация“ –получи признание за „Иновативна социална услуга на годината“, а призът за за „Кампания на годината“ бе присъден на „Училището като сигурно място за децата“ на Сдружение „Институт по социални дейности и практики“ . За Мениджър на годината награда получи Искра Влахова – ръководител на Дневен център за деца и младежи с увреждания „Слънчоглед“.
Като най-въвличаща и вдъхновяваща социална услуга бе отличена Академия „АНДИ И АЯ“ . В категорията Социално партньорство с бизнеса наградите бяха присъдени на Иванка Шалапатова – изпълнителен директор на Фондация „За Нашите Деца“ и Станислава Танева – управляващ директор на Ситибанк Европа АД, клон България, а в категорията „Войн на годината“ бе отличена. Петя Яначкова – семеен консултант в Център за обществена подкрепа „Св. София“ към Фондация „За Нашите Деца“.
„ Преди година подписахме първото в страната споразумение за съвместна работа между общината и 29 неправителствените организации, които работят в сферата на социалните услуги. Благодарение на съвместната ни работа успяхме да повишим качеството на социалните услуги в столицата, каза кметът Фандъкова по време на церемонията. „Нашата политика е да включваме неправителствените организации в управлението на социални услуги, защото имат голям капацитет и са по- гъвкави в прилагането на добри практики“ допълни още кметът Фандъкова. В София има изградени над 80 различни услуги като над 55 процента от тях се управляват като държавно делегирана дейност от неправителствени организации. От 4 януари стартира кандидатстването по програма „Социални иновации“. По нея Столичната община предоставя финансиране на краткосрочни проекти за социални иновации. Програмата цели да насърчава подобряване качеството на живот на уязвими групи като стимулира прилагането на нови проекти за социални иновации. Средствата за финансиране на програмата са осигурени изцяло от общинският бюджет .