В структурата на бюджета са заложени 725 млн. лв. собствени приходи, а капиталовата програма е планирана в размер на 633 млн. лв., включително 305 млн. от Европейския съюз. И през 2019 г. в София увеличение на местните данъци и такси няма да има, извън приетите от парламента.
По традиция бюджетът скара общинските съветници от ГЕРБ и БСП. Лидерът на БСП – София Калоян Паргов коментира, че бюджетът е насочен към предстоящите местни избори. „Независимо от приоритетите образование, инфраструктура и екология, считам, че тези цели не са достатъчно защитени. Защото в Бюджет 2019 г. липсва цялостна и последователна стратегия, придружена със съответните политики“, заяви Паргов. По думите му основната грешка на ГЕРБ е, че продължават модела на бюджетиране „Софиянски“, а като по-добър той посочи програмния начин на бюджетиране. „Ние ще предложим алтернативен бюджет след изборите в края на годината“, коментира той. От своя страна, Фандъкова заяви, че опозицията се затруднява с конкретни критики към бюджета и не предлага алтернативен вариант. „Бюджетът за 2019 г., който можем да си позволим, е благодарение на много сериозната работа по приходната част, която сме доказали с години, че извършваме. Приоритетите ни са последователни и помагат за развитието на София по отношение всички важни цели“, заяви Фандъкова.
Транспорт
Транспортът е най-голямото перо в бюджета - 447, 9 млн. лева. 320 млн. от тях са отделени за строителството на първия и втория участък от третата метролиния, като до края на годината ще има 48 км. метро. Над 133 млн. лева ще бъдат инвестирани в доставка на нови автобуси и трамваи за градския транспорт. Над 60 ще бъдат новите автобусите с двигатели на природен газ. 90% от автобусите през 2019 г. ще бъдат нови и с най-високия екологичен стандарт. Преди 10 години средната възраст на автобусите е била 20 години, през 2019 година ще бъде 6 години. Ще се ремонтират бул. „Президент Линкълн“, ул. „Николай Коперник“, бул. „Генерал Скобелев“ и бул. „Първа българска армия“. За настоящата година е заложено разширение на Централните софийски гробища - ще се подобрят и охраната и видеонаблюдението. Близо 20,6 млн. лева ще бъдат отделени за ремонт на вътрешноквартални улици. Планирани са ремонти на 5 мостови съоръжения. През 2019 и 2020 година по план трябва да бъдат изградени 18 нови велоалеи. 4,5 млн. лева са средствата за изграждане на ново осветление.
Образование
За образование през 2019 г. Столична община отделя рекордна сума – над 75 млн. лева. 15 нови детски градини ще бъдат изградени. за 19 млн. лв. Ще завърши реконструкцията на 13 училища и 13 детски градини. 27 училища и детски градини ще бъдат модернизирани по ОП „Региони в растеж“. 9,5 млн. лева са средствата за разширения на 11 училища в Столична община.
Екология
През 2019 г. са предвидени над 37 млн. лв. директни инвестиции в екология - озеленяване, рекултивация на стари депа, управление на отпадъците. Изготвен е проект на програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух в Столична община за периода 2021 - 2026 година. За 800 хил. лева ще бъде закупена мобилна автоматична станция за качеството на въздуха. През 2019 г. се планира почистване на речни корита и поддържане на откосите на язовирните стени. Размерът на такса „смет“ ще се запази. Миенето на улиците ще се увеличи двойно, а машинното метене - с 24%, в сравнение с ръчното. Предвидено е да се изгради Център за биомаса, в който да се произвеждат дървесни пелети. През 2019 г. предстои проект за реконструкция на парка „Владимир Заимов“, като 1,8 млн. лева е стойността на първия етап. Очаква да завърши и първият етап от реконструкцията на „Западен парк“. Ще бъде изграден и първият публичен аквапарк и ще се завърши разширението на парк „Възраждане“. Предстои да се сключат нови договори за 5 години за разделно събиране на отпадъци.
Култура
За култура са предвидени над 6,6 млн. лв. – в това число влизат ремонтите на Кукления театър, Столичната библиотека, читалища в „Подуяне“ и с. Лозен, началото на строителството на центъра за съвременно изкуство „Топлоцентралата“, както и ремонта на минералната баня в кв. „Банкя“ и обследване на сградите на двете бани в кварталите „Овча купел“ и „Горна баня“. Около 2 млн. лева са средствата за Календара на културните събития, а 1,5 млн. лева за Програма „Култура“. През 2019 г. приоритет ще бъде изграждането на „културни мостове“ към успелите български творци в чужбина. Програма „Култура“ ще бъде ориентирана в подкрепа на проекти, които насърчават контактите с европейски културни оператори. Столична община ще и реализира нова програма „Навън“, която ще подкрепя представянето на временни произведения на съвременните визуални изкуства на площадката на бившия Мавзолей. Бюджетът на ОП „Туризъм“ е ориентиран към различни рекламни кампании и дейности, продукти и инициативи, филми и участия на борси. И през 2019 г. ще продължат участията в знакови европейски туристически форуми, фестивали и изложения.
Цветилена СИМЕОНОВА