54-годишният дипломат от кариерата Филип Рийкър от 18 март ще заеме длъжността първи заместник-помощник държавен секретар и длъжността помощник-държавен секретар на САЩ по въпросите на Европа и Евразия. Той ще замени на поста Уес Мичъл, който служи година и половина.
„Страна“ потърси отговори на въпросите, с какво е известен Рийкър и какво може да се очаква от него на длъжността „отговарящ“ за Украйна.
Преименувал е Македония и е делил Косово
Рийкър, възпитаник на престижния Университет Йейл, през последните две години е работил като граждански заместник на командващия силите на САЩ в Европа.
Преди това три години е бил генерален консул в Милано, което мнозина разглеждат като един вид отпуск след службата в по-напрегнати региони, от типа на Балканите.
В различни години Рийкър е работил в Ирак и Унгария, където е започнал кариерата си в отдела за работа с медиите към американското посолство. Но най-наситената част от биографията му е службата в Македония и кураторството за Косов.
През годините на службата си в региона, където се сблъскват интересите на САЩ и Русия, той си заслужва слава на „балкански ястреб“. Конкретните му занимания са били за преименуването на Македония в Северна Македония, което бе утвърдено през тази година, независимо от протестите на местните жители. Освен това Рийкър е участвал във воденето на мирни преговори по косовския въпрос.
„Конкретно, удачното за САЩ разрешаване на „македонския въпрос“ е способствало назначаването му на една от ключовите длъжности в Държавния департамент. Преименуването на Македония беше важно и от гледна точка на борбата за влияние на Балканите между САЩ и Русия. Той играе специална роля и за Косово – през 1999 година участва на преговорите в Рамбуйе, а се говори, че напоследък именно Рийкър е курирал възможния предстоящ раздел на страната на сръбска и албанска част по негласния сценарий на Тръмп и Путин и е убеждавал в необходимостта от това косовския лидер Хашим Тачи“, разказа пред „Страна“ Питър Стоун, политолог от вашингтонгския Център за обществена цялост.
Впрочем, посланикът на САЩ в Сърбия Кайл Скот заяви, че ролята на Рийкър в решаването на косовския въпрос е преувеличена и той няма решение на този остър проблем.
„Страхувам се, че сръбската преса спекулира свободно без каквито и да е факти, които да потвърждават това. В средата на този месец Филип Рийкър ще заеме поста началник на Бюрото по Европа и Евразия и в неговия дневен ред ще има много въпроси, включително отношенията с Русия, Турция, Европейския съюз и много други проблеми. Той беше на Балканите и е пълен с решимост да придвижи този процес напред, но не вярвам да има в джоба си план или да застави някой да направи нещо“, заяви Скот пред сръбската преса.
За позицията на Рийкър по въпроса за отношенията с Русия може да се съди по неговия коментар за интересите на Москва на Балканите: „Русия не е фактор. Бих казал, че с нейните реакция, за мен тя не съществува“.
Без придвижване за Донбас, той е на страната на Унгария в езиковия спор
Като цяло, експертите от Вашингтон, които коментираха пред „Страна“, се обединяват в мнението, че линията на поведение на Рийкър няма да се различава много от действията на Мичъл, чиято политика е внедрявал на Балканите, а овен това не бива да се очаква придвижване по въпроса за Донбас.
„Но предвид славата на Рийкър като „ястреб“ и многогодишната му практика, за разлика от кабинетния работник Мичъл, може да има влошаване на отношенията с Русия и, на фона на това противопоставяне, по-нататъшно засилване на влиянието върху Украйна, което може да затрудни помирението на Донбас“, прогнозира източник на медията в близките до Държавния департамент експертни кръгове.
Същевременно, САЩ по-скоро няма да подкрепят Украйна на друг фронт – в спора с Унгария. Рийкър, като приемник на Мичъл, който поддържаше Будапеща в украинско-унгарския спор около закона за образованието на Киев, а също така като човек, който някога е работил в Унгария, ще продължи политиката на предшественика си.
Темата за Украйна излезе по време на преговорите между заместник-министъра на външните работи на Унгария Левент Мадяр и Мичъл във Вашингтон през декември миналата година.
Подробности от преговрите са отразени в дипломатическа преписка, попаднала в разпореждане на унгарското либерално издание Direct36.
Ако по-рано дипломацията на САЩ, напротив, критикуваше унгарското правителствоп за неговата позиция по отношение на Киев, то сега ситуацията се промени.
Както се разбира от документа, Мичъл се оплакал от национализма в Украйна и е ругал Закона за образованието, заради който унгарците в Закарпатието не могат да учат на родния си език, което предизвика през есента на 2017 година правителството на премиера Виктор Орбан да започне да блокира преговорите Украйна-НАТО.
„В случая с Украйна, американската страна вече е съгласна с позицията на Унгария по отношение на националистическите настроения в Украйна и опасния прецедент, който може да създаде нейния Закон за образованието“, се казва в документа.
Мичъл признава, че „възраженията на Унгария по отношение на украинския закон за образованието, който засяга малцинствата, са легитимни и САЩ постоянно повдигат този въпрос пред украинската страна“.
Що се касае до личните качества на Рийкър, то, както разказаха от Вашингтон, той е известен като любител на вечеринките с участие на ВИПове, а в социалните мрежи се хвали с познанствата си със звезди от типа на светската лъвица и наследница на най-голямата хотелска мрежа на света Hilton Парис Хилтън.
Превод и редакция: Иван Христов