Инцидентът се случи на фона на решението за връщането на името на централния булевард в Харков, кръстен на Маршала на Победата. Идеята е популярна сред жителите на града и от време на време влиза в дневния ред на местните власти. На нея се противопоставят националисти и множество „професионални патриоти“, като Владимир Вятрович, ръководител на Института за национална памет.
В един още по-широк контекст това, което се случва, се тълкува като „отмъщение“ - опит за отдалечаване от наложените през последните години идеологически клишета. Това се изразява в масовото честване на Деня на победата. И в опит за връщане към топонимията на страната имената, свързани с победата над нацизма, днес надигат глава в Украйна. Поне така твърдят мнозина.
Привържениците на стария курс обаче показаха сила - вследствие на което се стигна и до унищожаването на паметника. Нещо повече, безнаказаността на тези действия е поразителна, точно както при бившия президент на страната Петро Порошенко.
Така излиза, че въпреки промяната във властта, радикално настроените лица продължават да тероризират из улиците на градовете – при това с пълното съдействие на правоприлагащите органи.
В чисто политически смисъл разрушаването на паметника свързаха с конгреса на „партията на кметовете“, известна още като „Доверие в делата“.
Как свалиха маршала
На 2 юни няколко десетки радикали и служители на реда се събраха пред бюста на съветския маршал Георгий Жуков. В акцията взеха участие представители на движенията „Национален корпус”, „Фрайкор”, „Десен сектор“ и дори „Антикорупционен блок на участниците в АТО“. Един от националистите се изкачи на паметника, завърза го с лента, след което бюстът на Жуков падна на земята. Полицията наблюдаваше спокойно случващото се.
На мястото на сваления Жуков бе издигнат украинския флаг.
След инцидента кметът на Харков Генадий Кернес заяви на своята страница в социалната мрежа „Фейсбук“, че бюстът на Жуков ще бъде възстановен скоро. Готовност за връщане на бюста в града за своя сметка бе изразена от „Опозиционна платформа – За живот“.
Полицията реагира след това. Образувани бяха две дела – и нито едно от тях за Жуков (вероятно можеше да се разследва за вандализъм?). И двете производства се отнасят до нападения срещу полицейски служители. „На 2 юни, в 13:40 часа полицията е получила информация за повреждане на паметника на маршал Жуков на улица „Петър Григоренко“. Група неидентифицирани лица използваха сълзотворен газ. Трима полицейски служители, които са гарантирали сигурността в района на паметника, са получили изгаряния в областта на очите и са откарани в болница“, се казва в изявление от правоохранителните органи.
Следователите са открили наказателно производство по чл. 296 (за хулиганство) и ал.2 от чл. 345 (заплаха или насилие срещу служител на реда) от Наказателния кодекс на Украйна.
Въпреки това, като правило, всички тези случаи срещу радикали често биват приключвани бързо и тихомълком.
Реакция в социалните мрежи
Политическият анализатор Олег Волошин смята, че след подобeн „пърформанс” броят на поддръжниците както на Жуков, така и на Русия като цяло ще нарасне само в Харков.
„Банда неонацисти с руни по нашивките свалиха бюста на онзи, който победи духовните им вдъхновители. И това се случи в Харков. Някои смятат, че така ще бъде намален броят на „зелените човечета“, които дойдоха през 2014 г.? Ето как идиотите и страхуващите се от властта унищожават страната и разкъсват и без това крехката структура на обществото“.
Журналистът Дмитрий Василец очаква реакцията на новия президент Владимир Зеленски на този „акт на вандализъм“. Той пише: „Ако Зеленски не реагира, значи подкрепяме действията на поръчителите за унищожаването на нашата героична история“.
Превод и редакция: Тереза Герова