София. Камарата на строителите в България (КСБ) организира мирна демонстрация със строителна техника в столицата на 12 декември. Очаква се около 1000 машини да бъдат разположени по протежението на бул. „Цариградско шосе“ от 07.00 часа до 12.00 часa. Ще бъде внесена и подписка в подкрепа на строителния бранш в Народното събрание, а писмо с исканията на строителите ще бъде представено на вниманието на президента и Министерския съвет. Това обяви председателят на Управителния съвет (УС) на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев по време на пресконференция в сградата на браншовата организация. Той уточни, че до момента са събрани около 53 хил. подписа. Инж. Терзиев разясни, че заплануваните действията от страна КСБ идват в отговор на неспиращите атаки срещу тях и натрапването в публичното пространство на невярна и подвеждаща информация, уронваща престижа на българските компании и достойнството на българските строители. Той припомни, че на 16 октомври Камарата излезе с декларация, която бе изпратена до президента, министър-председателя, председателя на НС и парламентарно представените партии. „В нея изразихме нашето безпокойство от атаките срещу бранша и обвиненията за високи цени, безобразно качество на изпълнението, корупционни практики и отклоняване на средства. Тези обвинения се отправят публично и от представители на политически сили, без да са подкрепени от никакви доказателства и се отразяват тежко на авторитета на бранша“, подчерта инж. Терзиев. По думите му ситуацията, в която строителният бранш е поставен, е безпрецедентна и им коста милиони. Според него е много вероятно целта на тези атаки да са дискредитиране или дори ликвидиране на българските компании преди предстоящия старт на големите проекти по европейските програми, като по този начин да бъде предоставен на чужди компании българският строителен сектор. Инж. Терзиев допълни, че Камарата е обезпокоена от безотговорното говорене, защото то може до доведе до спиране на еврофондовете за България, които осигуряват над 80% от заетостта в сектор „Строителство“. „Искаме подобряване на законодателството, касаещо бранша – Закона за устройство на територията и Закона за обществените поръчки, както и въвеждане на отговорност за всеки участник в строително-инвестиционния процес. Трябва да има и политика за подготовка и квалификация на кадрите“, каза председателят на УС на КСБ. Инж. Терзиев отбеляза още, че трябва да се въведе възможност за търсене на отговорност на субектите, които създават и разпространяват невярна информация.
По-късно през деня говорителят на ПГ на БСП Елена Йончева, която бе сред вносителите на искането в Агенция „Пътна инфраструктура“ за независима проверка на магистралите в страната, обяви, че подкрепя българските строители. „Заедно със строителите настояваме за едно и също - да докажем, че пътищата в България отговарят на техническите изисквания и не застрашават ничий живот“, посочи Йончева. „Вярвам, че строителите подкрепят нашите искания за независима експертиза в европейска лаборатория на магистрални участъци, строени и ремонтирани през последните 5 години, какъвто е периодът на устойчивост. Това е начин да изчистим всяко съмнение в професионализма на българския строител. Те заслужават това!“, заявява Елена Йончева. Според нея независимата експертиза на качеството на българските магистрали помага на строителите, които са принудени да работят в обстановка, в която често се констатират редица нередности по цялата верига на инвестиционния процес. „Отговорност за тези нарушения носят не строителите, а мафиотският модел на управление в България“, допълни още Йончева.
„Фокус“ припомня, че:БСП внесе на два пъти искане в Агенция „Пътна инфраструктура“ за независима проверка на магистралите в страната. Второто искане дойде в отговор на Камарата на строителите, които настояха за оставките на четиримата депутати от левицата, внесли първото. В началото на ноември Елена Йончева, Христо Проданов, Крум Зарков и Георги Свиленски поискаха от АПИ независима европейска лаборатория да провери определени участъци от магистралите, които са строени през последните пет години. От Камарата на строителите реагираха като поискаха оставките на четиримата депутати в срок до 18 ноември и дори заплашиха, че ще блокират парламента, за да не ги допускат до работа. Седмица по-късно лично лидерът на БСП Корнелия Нинова внесе второ искане, подписано вече от всички 79 народни представители на левицата, с което je застанаха зад четиримата си колеги. Тогава Нинова коментира, че реакцията на Камарата на строителите е абсурдна за нормална, европейска, правова държава, а работата на бизнеса не е да ограничава конституционни права на народни представители. По-късно Агенция „Пътна инфраструктура“ предложи на БСП да определи пътни експерти, с които да се потърсят решения за експертиза на настилките, а председателят на БСП Корнелия Нинова отговори, че това е опит от страна на АПИ случаят да се „замете“.
Весела АЛЕКСАНДРОВА