Смолян. В миналото в Родопите за начало на пролетта и смятан и тачен празникът Стара Марта, който се празнувал на 14 март. Това каза за Радио „Фокус“ – Смолян Таня Марева, директор на Регионален исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян. На този ден се става много рано, измита се къщата и двора и събраните боклуци се натрупват и се запалват с помощта на слама. Според Марева всички домашни трябва да прескочат този огън, за да не ги хапят бълхи и буболечки.
Друг пролетен обичай в Родопите се е изпълнявал на 9 март, когато се почитат Свети 40 мъченици. „Вярвало се е, че тогава започват излизат змиите. На този празник има поверие, че е добре да се направи дребна питка змиюрка. Това е малко хлебче, наподобяващо змия, което се разчупвало между домашните, за да не ги хапят змии през лятото, като се дава и на едрия рогат добитък, който също може да понесе поражения от змиите“, посочи Марева.
Тя добави, че на 25 март – Благовец, също се е правил подобен ритуал, който отново и свързан с предпазване от бълхи змии и други буболечки.
Марева отбеляза, че най-впечатляващ е празникът с прескачането на огньове Стара Марта, на който и до днес в чепеларското село Забърдо играят кукери и се правят маскарадните игри.
Нели ГЕРГЬОВСКА