Според тяхната информация, в съответствие с плана, който се нарича Operation Yellowhammer, ще влезе в действие специална система за „оперативно управление“, включваща повече от 5 хиляди души, която трябва да предотврати, конкретно, недостига на хранителни продукти, гориво и ресурси във финансовата сфера. Нейните сътрудници са тясно свързани с началниците на министерства и ведомства, участващи в управлението на страната при извънредни обстоятелства, в конкретния случай, в условията на Брекзит без сделка. Сред тях са Министерството на защитата на околната среда, храните и селскостопанското развитие, транспорта, финансите и кралската данъчно-митническа служба.
„Оперативно-командните структури на Yellowhammer ще бъдат задействани изцяло на 25 март, ако между Великобритания и ЕС не бъде съгласувана нова дата за излизане“, привежда изданието извадки от писмото на министъра по въпросите на излизането на Великобритания от Съюза Стивън Баркли до колегите си от кабинета. В случай, че продължаването на сроковете за излизане на кралството от ЕС бъде потвърдено, „кабинета на министрите ще трябва да реши, трябва ли да се активизира или да се съкрати дейността (на оперативното управление) в зависимост от продължителността на отсрочката“, е отбелязал Баркли.
Министерството на отбраната на Великобритания вече повиши готовността на въоръжените сили. Общо 3500 военнослужещи могат да бъдат задействани в най-кратки срокове при възникване на извънредна ситуация във връзка с Брекзит.
В сряда британският премиер Тереза Мей изпрати в ЕС писмо с молба излизането на страната от Съюза да бъде отложено до 30 юни. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер обаче препоръча на Великобритания да завърши процеса на излизане от ЕС до изборите за Европейски парламент на 23-26 май. На свой ред председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че изместването на датата на излизане на Великобритания за недълъг срок е възможно при условие, че парламента на Обединеното кралство одобри сделката за Брекзит.
Превод и редакция: Иван Христов