Москва. С това твърдение излезе вицепрезидентът на САЩ Майк Помпео на 10 април, отбелязва ТАСС.
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган заяви още през септември 2017 година, че Турция внася аванс за руските зенитно-ракетни комплекси С-400. САЩ до този момент не могат да се примирят с факта, че техният съюзник в НАТО е предпочел военното производство на Русия и продължават да се опитват да убедят Анкара в нецелесъобразността на тези покупки.

Какво точно каза Майк Помпео?

„Както ми поясниха в Пентагона, не е възможно едновременно да се пускат във въздушното пространство F-35, където в значителна степен действат С-400. Това вече не е чисто техническо описание, но тази техника не може да действа заедно. Това е сериозен технически проблем“. — заяви държавния секретар на изслушване в Комисията по международни дела на Сената на САЩ на 10 април.

Така ли е въобще това?

Експертите са уверени, че това не е така.
Както разказа пред ТАСС директора на Центъра за анализ на международна търговия с оръжие (ЦАМТО), Игор Коротченко, С-400 не функционират в сфери, свързани с F-35, а в областта за обезпечение на въздушната отбрана.
„По никакъв начин контурите (съвкупността от всички елементи на системата) за управление на този самолет не се срещат и не могат да се срещнат, както и всички други контури на авиационни системи с контурите за управление на системите за ПВО“— заяви директора на Центъра за анализ на международна търговия.
Както съобщава военният наблюдател на ТАСС Виктор Литовкин, заявлението на Помпео представлява поредната проява на недобросъвестна конкуренция и натиск върху Турция от страна на САЩ.
„С-400 представлява зенитно-ракетна система, а F-35 — изтребител-бомбардировач. Това са различни системи за различни цели“, — съобщи Литовкин, добавяйки, че при необходимост радиолокационните системи за разпознаване „наши-чужди“, могат да се поставят както на руските системи за ПВО, така и на американски изтребители.

Съществуват ли в рамките на НАТО американски изтребители и руски системи за ПВО?

Да, в Гърция.
По данни на Международния институт за стратегически изследвания (IISS) със седалище в Лондон, ВВС на Гърция разполагат с два дивизиона С-300 (в експортната модификация ПМУ1).
В същото време на разположение на ВВС Греции стоят почти 190 американски изтребители F-4 и F-16.

Какво трябва да знаем за С-400?

С-400 "Триумф" (по кодификацията на НАТО — SA-21 Growler, от англ. "мърморко") представлява руска зенитно-ракетна система (ЗРС) с голям и среден обсег. Предназначени са за поражения средства за въздушно нападение и разузнаване (в това число летателни апарати, построени по технологията „стелт“) и каквито и било други въздушни цели в условията на интензивно огнево и радиоелектронно противодействие.
За първи път е приета на въоръжение на 28 април 2007 година.

Какво трябва да знаем за F-35?

Моделът „Lockheed Martin F-35 Lightning II“ е част от семейство на едноместни, еднодвигателни свръхзвукови, способни да действат при всички метеорологични условия, трудно забележими, многофункционални изтребители-бомбардировачи от пето поколение.
Самолетът е вторият сериен изтребител от пето поколение след Lockheed Martin F-22 Raptor.
Модифицираният F-35B (с кратко излитане и вертикално кацане) се използва от Корпуса на морската пехота на САЩ от 31 юли 2015 година.


Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"