Песков напомни, че президентът на САЩ Доналд Тръмп вече опроверга тази съобщения.
„Но ако допуснем, че някои държавни ведомства се занимават с това, без да информират държавния глава, то, със сигурност, тази информация свидетелства за хипотетичната възможност, да го кажем така, за кибервойна и кибервоенни действия спрямо Русия“, заяви той.
Представителят на Кремъл припомни, че руската страна неведнъж е казвала, че „нашите стратегически жизнено важни области на икономиката са били подлагани и продължават да са обект на кибератаки от чужбина“. „Със съжаление можем да го констатираме“, отбеляза прессекретарят на Владимир Путин, като посочи, че съответните руски служби водят постоянна борба с това явление, за да не допуснат да се нанесе вреда на руската икономика и нейните чувствителни отрасли.
Песков помоли да не се забравя, че „именно президентът Путин, именно руската страна неведнъж са се опитвали да инициират международно сътрудничество за общо противодействие на всякакви проявления на киберпрестъпност“. „За съжаление, американските партньори никога не откликваха на нашите предложения“, заключи той.
По-рано публикацията на The New York Times бе опровергана от американския президент Доналд Тръмп, който написа в „Туитър“, че това „фактически е държавна измяна от страна на някога великолепния вестник, който толкова отчаяно се нуждае от сензация, всякаква сензация, дори тя да нанася вреда на страната“.
Ежедневникът, позовавайки се на неназовани източници, твърди, че Вашингтон в течение на последната година е зачестил опитите да внедри в енергийната система на Русия вирусни програми. С тяхна помощ САЩ са могли да събират информация за руската енергосистема, както и, предположително, да изключи някои от нейните елементи.
По-рано официални представители на Пентагона не отговориха на молба на ТАСС да изяснят дали твърденията в публикацията са верни.
Превод и редакция: Иван Христов