Страсбург/Москва. Европейският парламент отхвърли изменението на група депутати по доклада за политическите отношения между ЕС и Руската федерация с предложение за възстановяване на официалните междупарламентарни връзки с Русия. Това стана ясно след гласуването в Страсбург, предава TACC, като се позовава на официалната интернет страница на ЕП.
В текста на изменението се посочва, че ЕП „изразява съжаление за липсата на официален междупарламентарен диалог в рамките на делегацията в Комисията за парламентарно сътрудничество ЕС-Русия поради взаимни ограничителни мерки. ЕП призовава страните да премахнат всички пречки пред междупарламентарния диалог и да създаде условия за възобновяване на работата на Комисията за парламентарно сътрудничество между ЕС и Русия".
„ЕП вярва, че подобен диалог е важен инструмент за свеждане до минимум на риска от по-нататъшни разногласия и недоразумения между страните“, се отбелязва в изменението. По-голямата част от депутатите обаче се изказаха срещу включването му в окончателния текст.
Докладът на ЕП съдържа широк набор от претенции на ЕС срещу Русия, включително за ситуацията в Украйна, присъединяването на Крим, случая „Скрипал“ и др. Поради тази причина ЕП изисква удължаването на санкциите срещу Москва, докато не бъдат изпълнени Минските споразумения и „териториалната цялост на Украйна не се възстанови".
Цял раздел е посветена на „прането на пари", „шпионските дейности", „финансирането на политическите партии, противопоставящи се на ЕС".
Същевременно ТАСС цитира италианската информационна агенция ANSA, която – позовавайки се на източници, съобщава, че депутатите от управляващата в Рим коалиция – „Лига“ и Движение „Пет звезди“, както и няколко от Демократическата партия, са гласували против резолюцията по доклада.

Превод и редакция: Тереза Герова