„Заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович възнамерява да посети Москва, за да обсъди въпроси, свързани с транзита на газ, на 13 юни“, съобщиха от ЕК.
По-рано в сряда източник на руската агенция от европейските институции заяви, че след преговорите в Украйна Шефчович планира да посети Русия на 13 юни, по време на която той ще се срещне с руския министър на енергетиката Александър Новак и други представители на руското ръководство. Основната тема на преговорите ще бъде тристранна среща за газ на министерско равнище, за да се обсъди продължаването на транзита на газ през Украйна след изтичането на договора през 2019 г.
„След предишния кръг от преговори Европейският съюз направи предложение за обсъждане от Украйна и Русия, на базата на което е възможен компромис за запазване на украинския транзит“, каза източникът.
Запазване на транзита
На 20 май в Киев, Шефчович каза, че ще положи всички усилия за провеждане на тристранни преговори между Руската федерация, ЕС и Украйна за транзита на газ и споразумение за „търговско разумни“ количества за транзит на синьо гориво от Русия през Украйна. Става въпрос, по неговите думи, „не е само за транзит през зимния период, но и за постигане на ново споразумение между компаниите и осигуряване на икономически разумни обеми на преминаване на газ от Русия до ЕС през Украйна“. Той също така посочи, че е важно транзитният механизъм да се основава „на най-добрите практики на Европейския съюз“.
По-рано в понеделник европейски източник каза за ТАСС, че Шефчович, който беше в Киев на встъпването в длъжност на украинския президент Владимир Зеленски, провежда срещи с представители на екипа на новия президент и премиера Владимир Гройсман, като предлага да се обсъди провеждането на нова тристранна министерска среща за транзитни въпроси след 2019 г., когато изтича текущият договор с Газпром.
Европейският представител подчерта, че Брюксел „разбира трудностите на политическия цикъл в Украйна след обявяването на предсрочните парламентарни избори, но счита, че решението на въпроса за транзита на газ е спешно“ и не може да позволи „дори кратко прекъсване на транзита на газ през Украйна през 2020 г.“.
Газовите преговори
Споразумението за транзит на газ от Руската федерация към ЕС през територията на Украйна изтича на 31 декември 2019 г. Последната тристранна министерска среща в Брюксел за сключване на нов договор с участието на Русия, Украйна и Европейската комисия се проведе на 21 януари в Брюксел. Тя не донесе резултати.
Русия предложи да се удължи срока на договора при сегашните условия - Европейският съюз - да направи украинската газопреносна система част от по-голям проект за доставка на газ от Централна Азия в Европа.
Киев веднага отказа руското предложение, но обеща да проучи европейската версия. В същото време, ръководството на Нафтогаз продължава да обвинява Москва в това, че би искала да спре транзита на газ през територията на Украйна с прекратяването на настоящото споразумение. В отговор ръководството на Руската Федерация многократно е заявявало, че въпреки изграждането на други газопроводи за Европа, по-специално „Северен поток 2“, транзит през Украйна може да се поддържа, ако предложените от Киев условия са „конкурентни“.
Превод и редакция: Иван Христов