В продължение на няколко дни, делегати от повече от 130 страни в света по време на пленарните сесии и кръгли маси ще обсъдят ролята и значението на мигрантите в процеса на развитие, а също така ще проучат начини за сътрудничество между Северна и Южна страни по отношение на регулирането на въпросите на миграцията от общ интерес. "
Една от ключовите теми на световния форум в Маракеш заяви също така "обмяната на опит в предоставянето на помощ на мигрантите в приемащите страни, включително в областта на социално-икономическата адаптация, предоставянето на образователни услуги, жилища и възможности за заетост".
Освен това участниците в събитието ще обсъдят приноса на Световния форум за миграцията и развитието за изготвянето на разпоредбите на Световния пакт за безопасна, организирана и регулирана миграция, който ще бъде подписан следващата седмица в Маракеш.
Сред главните оратори на първия ден от форума са генералният директор на Международната организация по миграция Антонио Виторино и специалният представител на генералния секретар на ООН за международна миграция Луиз Арбур.
В Маракеш, за да обсъди темата за миграцията пристигнаха представители на няколко международни и регионални организации, по-специално ООН, Европейския съюз, Арабската лига, Организацията за ислямско сътрудничество, Африканския съюз, Международния комитет на Червения кръст, на Световната здравна организация, УНИЦЕФ, ЮНЕСКО, Службата на Върховния комисар ООН за правата на човека, Световната банка и много други структури.
Световният форум по въпросите на миграцията и развитието се провежда в навечерието на Междуведомствената конференция на ООН в Маракеш (10-11 декември), в края на което се очаква страните-членки на ООН да подпишат съгласувания през юли тази година Световния пакт за безопасна, регулярна и регулирана миграция. Този документ, който не е правно обвързващ, има за цел да сведе до минимум отрицателните фактори на миграционните процеси, защитата и интегрирането на мигрантите, както и да увеличи наличието на редовни миграционни маршрути.
Агенция "Фокус" припомня, че България , както и други страни от ЕС (Унгария, Чехия, Австрия, Словакия и Полша). САЩ се оттеглиха от пакта още при неговото изготвяне.
Превод и редакция: Юлиян Марков