Берлин. САЩ имат свои енергийни интереси в Европа, с което се обяснява натиска, който упражняват във връзка с осъществяването на проекта за газопровода „Северен поток-2“, а Германия е длъжна сама да реши с кого да прави бизнес и с кого да не прави. Това е гледната точка на бившия канцлер на ФРГ (1998-2005) Герхард Шрьодер в интервю пред германския вестник Welt am Sonntag, цитиран от ТАСС.
"Те правят това не от любов към Украйна, а защото искат самите те да доставят газ в Германия, втечненият газ е с по-лошо качество и по-скъп от онзи, който се доставя по тръбопровод ", заявил социалдемократът.
Според него Берлин не е длъжен да позволява на Вашингтон да определя с кого може да търгува и с кого не може. "Иран, Китай, Русия, – ако така вървят нещата, то ние не трябва да имаме икономически отношения с никого. За страна, зависима от износа, каквато е Германия, това не е приемливо. При цялото ми уважение и при цялата дружба, която има между нас, трябва това да се каже на американците ", отбелязва Шрьодер.
Той е уверил, че не е политик, който застава на антиамериканска позиция. "Въпреки това моите усилия във външната политика винаги са били насочени да постигна относителна независимост от САЩ и да я запазя ", пояснява бившият канцлер.
Новият газопровод
Проектът "Северен поток - 2" предвижда изграждане на две тръби на газопровода с обща мощност от 55 млрд куб. м газ годишно. Те ще тръгват от крайбрежието на Русия, ще минават през Балтийско море и ще стигат до Германия. Общата цена на проекта е 9,5 млрд евро. Пускът му е планиран за края на 2019 година.
Оператор на строителството на газопровода е компания Nord Stream 2 AG, като неин единствен акционер е "Газпром". Европейските партньори на "Газпром" - Wintershall, Uniper, OMV, Engie и Royal Dutch Shell – финансират 50 на сто от общата проектна стойност, т.е. по 950 млн евро всеки от тях.
Позицията на Федералната република
Властите в Берлин нееднократно заявяват, че "Северен поток - 2" е икономически проект и решение за неговата съдба взема само бизнесът. При това важно е след пускането в действие и на втората тръба, Украйна да запази ролята си на транзитен преносвач.
Във ФРГ много пъти са казвали, че "Северен поток - 2" ще позволи да се постигне диверсификация на доставките на газ за страната. Този енергоносител е важен за Германия, като се има пред вид, че постепенно тя се отказва от атомните електроцентрали и преминава към алтернативна енергетика.

Превод и редакция: Ивелина Ватова