"Стратегията за външната политика на Грузия за 2019-2022 е важен документ с държавно значение, заедно с разработения и утвърден План за действие за практическото й приложение ", отбелязва министър Залкалиани. Той е обърнал специално внимание на основните направления в документа, които са свързани с " осигуряване на суверенитета, териториалната цялост на Грузия в рамките на нейните международно признати граници, интеграцията на Грузия в НАТО и ЕС ".
Кавказката държава сътрудничи с НАТО от края на 1990-те години. През ноември 2002 г. на срещата на НАТО в Прага президентът Едуард Шеварнадзе заяви желанието на страната да стане член на Северноатлантическата организация. Тази идея продължи да поддържа и следващият президент Михаил Саакашвили. Правителството, дошло на власт през октомври 2012 г. след победата на коалицията „Грузинска мечта“, продължи този курс. В същото време „най-важна задача“ на грузинската външна политика беше "поетапната нормализация на отношенията с РФ, но не в ущърб на териториалната цялост на Грузия. Неотдавна сегашният президент Саломе Зурабишвили заяви, че сътрудничеството с НАТО не е насочено срещу Русия или която и да е друга страна. Както изтъква тя, то трябва да съдейства за запазване и създаване на условия за траен мир и стабилност в целия регион .
Грузия и ЕС
През юни 2014 г. в Брюксел Грузия подписа Споразумение за присъединяване към ЕС. Властите в Тбилиси не веднъж са заявявали, че за евроинтеграцията на Грузия ще са нужни минимум 10 години. В последните три години нито от едната, нито от другата страна не е споменат възможен срок за влизане на Грузия в структурите на ЕС.. На 24 август 2018 г. канцлерът на ФРГ Ангела Меркел изтъкна при визитата си в Тбилиси, че "Германия ще продължи да поддържа интеграцията на Грузия в ЕС", но специално объран внимание, че "този процес не може да приключи за пет години ".
На 5 март 2019 г. Тбилиси представи в Брюксел пред Съвета за асоцииране на Грузия в ЕС пътна карта, разработена от грузинското правителство и предвиждаща все по-активно участие на страната в дейностите на ЕС.
Превод и редакция: Ивелина Ватова