Отношенията през 90-те години
Македония, обявила независимост през 1991 година, още през декември 1993 година взе курс към влизане в НАТО. Обосновавайки необходимостта от подобен ход, тогавашният председател на парламента Стоян Андов отбеляза, че приемането на Македония в Алианса, „би способствало укрепването на нейната национална сигурност“. От този момент страната участва активно в дейностите на блока.
През 1995 година тя се присъединява към програмата „Партньорство за мир“, приета през 1994 година с цел всестранно взаимодействие между Алианса и страните, които не са негови членки.
През 1998 година Скопие започва да участва в програмата „Наука за мир и сигурност“ (пусната през 1997 година), целяща да помогне на страните-партньори, осъществяващи преход към пазарна икономика, както и поддръжка на изследвания за защита от тероризъм и други заплахи в сферата на сигурността.
През 1999 година Македония се включва в Плана за действие по подготовка за членство в НАТО (действа от 1999 година; страните-участници получават статут на кандидат за влизане в блока и им се оказва практическа подкрепа за провеждане на необходимите реформи).
От 1999 година Македония оказва логистическа подкрепа на Международните сили за сигурност в Косово (под командването на НАТО), въведени в региона след военновъздушната операция на НАТО срещу Югославия (март – юни 1999 година), съгласно Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН. С тази цел в Скопие е създаден щаб на НАТО. В средата на 2000-те години той е преобразуван в мироподдържаща мисия.
2000-те години
През март 2001 година македонските албанци от „Армията за национално освобождение“ (АНО), искащи автономия, започват партизанска война срещу редовната армия на Македония. Конфликтът завършва с подписването през август същата година на Охридския рамков договор, с който на албанците се предоставя ограничена самостоятелност. За разоръжаването на членовете на АНО, през август – септември 2001 година НАТО провежда на територията на Македония операция „Богата реколта (Essential Harvest) (в последствие има още редица операции за нормализация на ситуацията в страната)
В края на 2001 година Македония се обръща към ръководните органи на Алианса с официална молба за присъединяване.
Стремейки се да се представи като надежден партньор, Македония се присъединява към Международните стабилизиращи сили в Афганистан (ИСАФ), ръководството на които от 2003 година осъществява Алиансът. Македонският контингент е състава на ИСАФ от 2002 до 2014 година (около 160 души от общо 90 хиляди през 2014 година). След изтеглянето на ИСАФ през 2014 година, военнослужещите от Македония продължават да служат в Афганистан в рамките на небоевата мисия на НАТО „Решителна подкрепа“ (обучение на сътрудниците на афганските сили за сигурност, полицията и армията). В момента в Афганистан има 50 македонски военни (от общо около 17 хиляди).
През 2005 година Македония се включва в програмата Operational Capabilities Concept, чиято цел е повишаването на нивото на оперативната съвместимост на нейните въоръжени сили с формированията на страните-членки на Алианса.
Въпросът за името на Македония
Македония се надява да получи покана за членство в НАТО на срещата на върха на организацията в Букурещ през 2008 година. Но против това се обявява Гърция (член на НАТО от 1952 година), позовавайки се на нерешения проблем с името на страната. Спорът между двете държави възниква още през 1991 година. Гърция, на чиято територия се намира по-голямата част от историческата балканска област Македония, настоява в името на новата държава да има някаква пояснителна дума (например „Независима Република Македония“ или „Република Северна Македония). Въпросът за приемането е отложен до разрешаването на спора.
Разногласията са преодолени едва през юни 2018 година, когато Атина и Скопие подписват споразумение, според което бившата югорепублика официално ще се казва „Република Северна Македония“. След това, през юли, на срещата на върха на НАТО в щаб-квартирата в Бюрксел, Македония получава покана да започне преговори за присъединяване. Те се състояха отново там на 18-19 октомври.
След като Гърция ратифицира протокола за влизане на Македония в НАТО, споразумението за промяна на името на страната влиза в сила. Очаква се Република Северна Македония официално да стане 30-та страна-членка на Алианса на среща на върха на организацията през 2019 година.
Превод и редакция: Иван Христов