Това е втората им среща този месец, продължила около три часа. Политиците обсъдиха много теми, включително ситуацията в двустранните отношения, Венецуела, Корейския полуостров, Сирия, Украйна и иранското ядрено споразумение.
За двустранните отношения между Русия и САЩ руският външен министър заяви, че
"Русия се интересува от нормализирането на двустранния диалог. Убедени сме, че това е напълно възможно и реалистично, ако правим това на основата на взаимно уважение и взаимно зачитане на интересите. Обсъдихме стъпки, които могат да дадат тласък на положителното развитие на руско-американските отношения. Предадохме меморандум на държавния секретар. Надявам се, че нашите идеи ще бъдат разгледани във Вашингтон"
"Ние се съгласихме за важността на възстановяването на каналите за комуникация. Напоследък тези канали бяха замразени, включително не в малка степен, поради вълна от необосновани обвинения по наш адрес в опитите да се повлияе на резултата от американските избори и дори за наличието на някакво тайно споразумение между Русия и високопоставени служители от сегашната администрация на САЩ .Доказателствата сочат, че няма доказателства за намеса в американските избори.Темата за намесата може да се обсъжда безкрайно, но докато не разполагаме с конкретни факти на масата, няма да можем да говорим за това по-сериозно".
Руският външен министър говори за професионалните контакти по въпросите на киберсигурността:
"Нападенията върху нашите интернет ресурси – огромната част - идват от източници в Съединените щати. Затова има какво да се обсъжда…Готови сме с нашите американски партньори да се справят професионално с проблемите, възникващи в киберпространството, без никакви емоции, без каквато и да е политизация, идеологизация, без да се опитваме да превърнем тема почти в главна във вътрешната политическа борба в САЩ. Ние приехме неформален меморандум, в който се излагат фактите за намесата на САЩ в политиката на Руската федерация," подчерта Лавров.
"Смятаме също, че създаването на двустранен бизнес съвет е полезно и ще събере представители на големи частни фирми от двете страни. Те биха могли също да направят препоръки, предназначени да помогнат на правителствата да създадат удобна среда за взаимноизгодно икономическо сътрудничество,“ коментира Лавров за бизнес-контактите между двете страни.
Относно евентуална среща между руския президент Владимир Путин и американския му колега Доналд Тръмп лавров заяви, че ние със сигурност ще отговорим положително на такова предложени, ако такова предложение дойде официално от САЩ.
Държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео заяви относно двустранните отношения между САЩ и Русия:
"Искаме да се подобрят отношенията между нашите две страни, би било в интерес на нашите народи. Ние правим всичко, за да се предприемат стъпки в тази насока…"Американският народ е приятел с руския народ. Уважаваме историята и културата на другите. Искаме отношенията ни да се подобрят и да работим заедно."
Според него намесата в предизборната кампания в САЩ е неприемлива. "Ако това се случи през 2020 г., тогава отношенията ни ще станат по-лоши. Ние настояваме това да не се случва".
В тази връзка той подчерта, че САЩ няма да позволи намеса във вътрешните работи на страната, защото изборите - "абсолютно свещено нещо за Вашингтон"
По темата за кризата между САЩ и Иран руският външен министър заяви:
"Надявам се, че слуховете за предполагаемо планираното изпращане в района на 120-хилядната армия на Съединените щати нямат основание, защото регионът вече е пренатоварен от различни конфликтни ситуации…"Когато казвам, че се надяваме да намерим политическо решение на ситуацията около Иран ... Ние наистина ще помогнем да се гарантира, че ситуацията няма да попадне във военния сценарий"
"Надявам се, че заедно с нашите европейски колеги и Китайската народна република, в контакти с нашите американски колеги, ще търсим начини да излезем от тази криза, защото досега само потъваме по-дълбоко в тази фуния"
Държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео заяви: "Ние абсолютно не искаме война с Иран, но искаме иранската администрация да спре да подкрепя „Хизбула“ и терористи по целия свят, особено в Близкия изток." Според него Вашингтон оказва натиск върху Техеран, така че "Иран най-накрая да стане нормална страна".
За сирийския конфликт Русия подчерта необходимостта от уважаване на суверенитета и териториалната цялост на Сирия на основата на Резолюция №2254 на Съвета за сигурност на ООН.
"За Сирия говорихме за необходимостта от пълно прилагане на Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН, чиято ключова разпоредба е зачитането на суверенитета и териториалната цялост на Сирия…Ние се съгласихме да продължим консултациите въз основа на нашите контакти и си сверихме часовниците по редица специфични аспекти, включително тези, свързани с окончателното премахване на тероризма върху сирийските земи, осигуряване на условия за връщане на бежанци, решаване на хуманитарни проблеми и стартиране на политическия процес сформиране на конституционен комитет, " подчерта Сергей Лавров.
По темата за ситуацията в Украйна държавният секретар на САЩ заяви, че САЩ призовават Русия да „протегне ръка на новата власт в Украйна, за да се намери изход от ситуацията около Донбас" и заяви, че САЩ апелират руското правителство да освободи екипажа на корабите, задържани в Керченския проток.
По темата за сложната обстановка във Венецуела руският външен министър СергейЛавров заяви , че „заплахите, отправени към правителството на Мадуро, които идват от служителите на администрацията на САЩ, и от лидера на опозицията Гуайдо, който постоянно споменаваза правото си да поиска въоръжена намеса отвън, нямат нищо общо с демокрацията"
Държавният секретар на САЩ подчерта, че САЩ не „искат никоя страна да се намесва в делата на Венецуела, искаме венецуелският народ да получи своята демокрация, да избере своя лидер, било то Мадуро или някой друг". Политикът отбеляза, че Вашингтон иска народът на Венецуела "да получи плодовете на богатството, което се намира в тази страна".
"Казах на моя колега, че искаме да направим всичко възможно хората от тази страна да изберат демократичния път. Съединените щати и други страни смятат, че е дошло времето за Мадуро да се оттегли и да сложи край на страданията на венецуелския народ…Надяваме се, че руската подкрепа за Мадуро ще приключи. Но, въпреки нашите различия, ще продължим диалога. Ще намерим някои решения за облекчаване на хуманитарната криза в тази страна."
По темата за Северна Корея позицията на САЩ остава непроменена и Помпео заяви, че санкциите могат да бъдат преразгледани, след като Пхенян изпълни обещанието си за премахване на ядрените оръжия от Корейския полустров
Двамата външни министри коментираха темата за контрол на въоръженията и неразпространение на оръжията за масово унищожение.
"Изхождаме от предположението, че ще можем да постигнем съгласиеза удължаване на Договора за намаляване на стратегическите офанзивни въоръжени] в рамките на двустранна съвместна консултативна комисия,“ заяви лавров и добави, че Москва е загрижена за превъоръжаването на Вашингтон на подводници и бомбардировачи, способни да носят ядрени оръжия. „Договорът предвижда специални процедури, които трябва да позволят на втората страна да гарантира, че това превъоръжаване е извършено по такъв начин, че ядреният потенциал на съответните ракети-носители и бомбардировачи да не може да бъде възстановен“
Държавният секретар на САЩ заяви по темата:
"Ние се съгласихме, че ще проведем срещи на нашите екипи, които ще започнат да работят не само по Договора СТАРТ и възможността за неговото разширяване, но и по по-широк кръг от въпроси в областта на контрола над въоръженията, чието решение, според мен, е в интерес и на двете страни…Ние правим всичко, за да продължим да говорим за контрола върху въоръженията и включването на други страни в тези преговори. Искаме да направим всичко, за да може Китай да участва в тези преговори."
Превод и редакция: Юлиян Марков