Льо Хавър. Руският премиер Дмитрий Медведев и френският му колега Едуард Филип проведоха разговори в кабинета на кмета в Нормандия. След срещата те проведоха съвместна пресконференция, на която ръководителят на руския кабинет коментира не само въпроси на двустранните отношения, но и други теми от международния дневен ред, като ситуацията около Иран и отношенията с новото ръководство на Украйна, предава TACC.
Това е първата лична среща между Медведев и Филип, която оглави френското правителство през май 2017 г
Медведев обяви споразумение с Филип за по-активно развитие на двустранното сътрудничество. "Има твърде дълбоки икономически връзки между Русия и Франция. Те не могат да бъдат разбити дори в ерата на различни санкции или търговски войни", е сигурен Медведев.
Руският премиер също счита, че намаляването на форматите за диалог между страните е грешка. Според него Руската федерация е готова за контакти с Франция във всеки формат.
Освен това Медведев покани френския министър-председател в Санкт Петербург.
Mедведев каза, че е обсъдил ситуацията в Украйна по време на разговорите с Филип в контекста на смяна на президента в страната.
Според министър-председателя на Руската федерация, досега новото украинско ръководство "изобщо не се е проявило".
В същото време Медведев отбеляза, че възможностите за решаване на ситуацията в Украйна все още не са пропуснати.
Ръководителят на руския кабинет добави, че френското ръководство „активно полага усилия“ за урегулирането в Украйна. Той вярва, че това е "много, много полезно".
Страните също така обсъдиха възможни съвместни стъпки на Москва и Париж за намаляване на напрежението около Иран след оттеглянето на САЩ от Съвместния Всеобхватен план за действие.
Медведев подчерта, че "е много важно да се поддържат контакти и взаимно разбирателство", както и "способността за обмен на позиции".
Медведев заяви, че темата за предполагаемото разпространение на дезинформация в Европейския съюз от руски източници не е била повдигната по време на преговорите.
Става дума за доклада на Европейската комисия, в който се посочва, че от началото на годината в европейските медии са записани над 1000 случая на дезинформация за ЕС с произход от руски източници, например, свързани с Русия групи в социалната мрежа „Фейсбук“
Министър-председателят на Русия отбеляза, че всички медии и източници на информация трябва да действат в рамките на правната рамка на страната, в която работят. Според него журналистическата работа като цяло е "до голяма степен субективна", тъй като всички журналисти са хора и могат да дават различни оценки на различни събития.
Превод и редакция: Юлиян Марков