Както и през всички предходни години, в малката родина на Мао Цзедун – град Шаошан (централната провинция Хунан), се готви за мощен приток на туристи, които имат намерение да отбележат рождения ден на човека, който се счита за една от най-големите личности на XX век. За поддържането на обществения ред, още два дни преди настъпването на годишнината местната администрация публикува списък с правила за посещенията на забележителностите, свързани с името на Мао. За посетителите са подготвени безплатни цветя, които всеки желаещ може да положи пред неговата статуя. Заедно с това е въведена забрана за използване на благовония, възпоминателни пари и петарди – традиционни принадлежности, които се използват в Китай от векове за почитане на починалите.
В чест на паметната дата на редица места в страната са организирани тематически изложби, посветени на рождения ден на Мао Цзедун. Някои от тях, като например тази в музея Баотоу (автономен регион Вътрешна Монголия, Северен Китай) ще продължат точно една година – до 25 декември 2019 година. Всички тези мероприятия се провеждат с непосредственото участие на градските комитети, органи за подготовка и възпитание на политически работници, с подкрепата на различни обществени организации.
Мнозина в Китай помнят годините на т.нар. културна революция (1966 – 1976), разгърната лично от председателя Мао Цзедун с цел да се ликвидират ревизионистките идеи и да се предотврати възстановяването на капитализма в страната. Тази идейно-политическа кампания довежда до мащабни репресии, гонения на интелигенцията, нанасяне на вреди на културата и народното образование в КНР. Но и сред тези, които лично пострадват в хода на тези бурни исторически събития, има такива, които си спомнят с носталгия временната на младостта си, когато им се е наложило да се отправят на „превъзпитание“ в селата.
Като цяло, в Китай е прието, че около 70% от това, което е извършил Мао Цзедун, трябва да се счита за положителни действия, които са изиграли голяма роля в развитието на нацията и които са залегнали в основата на нейните съвременни постижения. Защото именно „великия кормчия“ е стимулирал процесите на индустриализация и укрепването на военната мощ на Китай, започнал е политиката на сближаване със САЩ, което в бъдеще е ускорило процесите по формиране на Китай като пазарна икономика.
В КНР съществува стара традиция: не критикувай държавниците и великите деятели от миналото, имали голям исторически принос в развитието на родната страна. Освен това в момента редица идеи на Мао, както и по-рано, са актуални – например, идеята за балансиран икономически растеж и социално равенство, на което председателят е отдавал голямо значение. Защото именно тези фактори лежат в основата на успешното дългосрочно държавно строителство, и то не само в Китай.
Превод и редакция: Иван Христов