ПК на ОДПЗЯО беше създаденa в съответствие с резолюцията, приета през 1996 г. на среща на страните, подписали ДПЗЯО в Ню Йорк. Основната задача на тази комисия е да предприеме необходимите мерки за насърчаване на влизането в сила на ДПЗЯО и да създаде механизъм за проверка до момента на започването му. Тъй като ДПЗЯО все още не е влязъл в сила, организацията се нарича Подготвителна комисия за Организацията на Договора за пълна забрана на ядрените опити.
"Международната система за мониторинг на ОДПЗЯО функционира нормално и не е регистрирала никакви необичайни събития. ОДПЗЯО е уверена в способността на системата за мониторинг да регистрира ядрени изпитвания в съответствие с разпоредбите на Договора за пълна забрана на ядрените опити. Повече от 300 станции са разположени в целия свят и предават данни”, се казва в изявление на пресслужбата на Подготвителната комисия, предоставена на ТАСС.
Договорът за пълна забрана на ядрените опити беше одобрен от Общото събрание на ООН на 24 септември 1996 г. В деня на представянето му за подписването беше подписан от Русия, Китай, САЩ, Франция и Обединеното кралство. Сега договорът е подписан от 183 и е ратифициран от 166 държави, но все още не е влязъл в сила, защото е подписан, но не е ратифициран от САЩ и някои други страни. ДПЗЯО забранява изпитателни експлозии на ядрени заряди, както и ядрени експлозии за мирни цели. Забраната се прилага във всички области (в атмосферата, в космоса, под вода и под земята) и е абсолютна и всеобхватна.
По-рано в сряда директорът на Агенцията за отбранително разузнаване на САЩ генерал-лейтенант Робърт Ашли заяви, че Русия може да провежда тестове на ядрени бойни глави с ниска мощност. Според неговата версия, стъпките на Русия в тази област могат да бъдат нарушение на Договора за пълна забрана на ядрените опити.
Превод и редакция: Юлиян Марков