„Правителството няма да отменя член 50 (от Лисабонския договор за ЕС). Ние ще уважим резултатите от референдума през 2016 година и заедно с парламента работим над утвърждаването на сделка, която ще осигури излизането на нашата страна от Европейския съюз“, се казва в изявлението, изготвено от Министерството по въпросите на Брекзит. „Правителството признава, че петицията получи съществена подкрепа. Същевременно, близо три четвърти от имащите право на глас британци взеха участие в референдума през 2016 година и очакват, че резултатите му ще бъдат уважени“.
В заявлението се подчертава, че консервативното правителство няма да наруши обещанията, които е дало на британския народ. В кабинета на премиера Тереза Мей считат, че ако се откаже от осъществяването на Брекзит, правителството ще загуби доверието на гражданите на страната, а освен това ще нанесе силен удар по основите на британската демокрация.
Ходатайството за отмяна на Брекзит и запазване на членството на Великобритания в ЕС получи най-голяма подкрепа от всички петиции, които някога са били помествани на сайта на британския парламент. Събирането на подписи под петицията започна на 20 февруари. Към 18 март тя бе събрала 10 хиляди подписа, а към 20 март те вече бяха 100 хиляди. На следващия ден те преминаха 2 милиона.
Съгласно действащата във Великобритания процедура, всяка петиция, набрала повече от 10 хиляди подписа, изисква официална реакция от правителството, а след достигането на 100 хиляди подписа, тя трябва да бъде разгледана в парламента. Никаква подкрепа обаче не гарантира, че исканията на поддръжниците на петицията ще бъдат удовлетворени, но законодателният дом е задължен да проведе дебати по въпроса за отмяна на Брекзит на 1 април.
На проведения през юни 2016 година референдум за излизане на Великобритания от европейската общност, 17,4 милиона британци (51,9% от гласувалите) се изказаха за Брекзит. 16,1 милиона (48,1%) гласуваха за това, страната да остане в ЕС.
Според проучване, публикувано от социологическата служба YouGov миналата седмица, сега 61% от британците искат Обединеното кралство да не напуска Европейския съюз, докато 39% са готови да подкрепят развода на Лондон и Брюксел при условията, посочени в проекта за споразумение за Брекзит, одобрен от Европейския съюз, но досега не получил одобрението на британския парламент.
Поради факта, че Камарата на общините два пъти (15 януари и 12 март) отхвърли проекта за споразумение с ЕС, в четвъртък 27-те държавни и правителствени ръководители на Европейския съюз взеха единодушно решение на срещата на високо равнище в Брюксел да отложат Брекзит въз основа на два възможни сценария. Първият - до 22 май, ако британският парламент одобри споразумението с Брюксел до края на март или до 12 април, ако това споразумение не бъде одобрено.
Както признават от самото правителство, при запазване на сегашното разположение на силите в Палатата на общините, депутатите едва ли ще одобрят споразумението. Под въпрос остава дори провеждането на самото гласуване, тъй като миналата седмица председателят на парламента Джон Бекроу предупреди, че няма да даде на правителството да го инициира за трети път, докато в договора не бъдат внесени съществени изменения.
Превод и редакция: Иван Христов