"Естествено, кризите е по-добре да бъдат предотвратявани вместо решавани. Но вие предлагате специфично решение на тази криза – поставяте абсурден осемдневен ултиматум. Така напълно загърбвате суверенитета на Венецуела и й налагате да приема и изпълнява вашите решения“.
В отговор на думите на Кристоф Хойсген, постоянен представител на Германия в ООН, Небензя е казал: „Вие не призовавате политическите сили на Венецуела да постигнат взаимно разбиране в името на мира и спокойствието. Това, с което се занимавате, не може да се нарече превенция, а подстрекателство“. После се е поинтересувал, като попитал френския представител Ан Гьоген: „Как бихте се отнесли, ако РФ предложи за обсъждане в СС на ООН „ситуацията във Франция и протестите на „жълтите жилетки“ – това като превенция ли ще го приемете?", след което е успокоил дипломатката, че Русия не се кани да прави подобно предложение.
Редица европейски държави, като Великобритания, Германия, Испания и Франция, на практика в синхрон декларираха, че ще признаят опозиционния лидер Хуан Гуайдо за временен президент на страната, ако избраният държавен глава Николас Мадуро не обяви дата за нови избори в осем дневен срок.
Превод и редакция: Ивелина Ватова