„Защо САЩ разпространяват мита за ненадеждността на Русия като доставчик на газ? За нас е очевидно, че Вашингтон просто се опитва да изтласка руския газ от европейския пазар, да принуди европейците да строят терминали за втечнен природен газ (ВПГ), за да получат по-скъп американски газ. Изграждането на терминал за ВПГ на остров Крък също е част от тази тактика, показателно е, че самите САЩ не са готови да инвестират нито един цент. Няма да се намесваме в суверенните ви дела, ние не сме американци. Трябва да ви е ясно, че замяната на руския газ с по-скъп американски ВПГ ще повлияе на покупната цена на горивата и в резултат на това ще увеличи крайната цена на вашите стоки и услуги”, предупреждава Азимов в статията си.
Руският дипломат припомня, че към настоящия момент европейските терминали за ВПГ са заредени само с една четвърт, което е техният технологичен минимум, докато в собствените си доклади Европейската комисия признава, че в условията на обективно по-високи разходи за втечняване на газ в сравнение с доставката му по тръбопроводния транспорт, увеличаването на търсенето на ВПГ в регионален мащаб е възможно само с административни средства.
„Русия и САЩ са водещи енергийни сили, които гарантират глобалната сигурност и само със съвместни усилия можем да посрещнем нарастващото търсене на енергия в света. Русия е уверена в конкурентоспособността на доставките на газ за Европа, не се страхуваме да се конкурираме с ВПГ от САЩ и не предприемаме никакви мерки. Ние винаги сме казвали, че в контекста на глобализацията на пазара на газ потребителите имат полза от голям брой доставчици. Но не бива изкуствено да бъдат ограничавани онези, които могат да доставят по-евтини ресурси, не трябва да се използва господстваща политическа роля в света като нечестна конкуренция, в края на краищата това най-малко е неуважително към населението на трети страни, които САЩ наричат свои съюзници“, пише руският посланик.
По-рано американският посланик в Хърватия Робърт Кохорст нарече Русия „ненадежден доставчик на газ" и, визирайки инцидента в Керченския пролив, призова Хърватия да се откаже от покупките на газ, които идват от газопровода „Северен поток 2", в полза на изграждането на терминал за ВПГ на остров Крък.
Проектът е насочен към намаляване на зависимостта на Хърватия от доставките на газ от Русия. Изграждането на първия етап с капацитет от 2,6 млрд. куб. м трябва да бъде завършено до началото на 2020 г. Стойността на проекта се оценява на 250 млрд. евро, до 30% от които може да бъдат осигурени от фондовете на ЕС.
Превод и редакция: Тереза Герова